Siğil Virüsünden Nasıl Korunabiliriz

Genital siğil virüsünden nasıl korunabiliriz Cinsel temasta kondom kullanımı koruyucu bir yöntem olmakla beraber kesin koruma sağlayamaz. Burada önemli olan nokta henüz bir cinsel teması olmamış çocukların aşılanmasıdır. Human Papilloma Virus Tip 6 ve Tip 11´e karşı geliştirilen aşının kullanımı bu anlamda çok önemlidir.

Genital siğil virüsünün kanser yapan tipleri de vardır:Human Papilloma Virüs Tip 16, Tip 18, Tip 31, Tip 33 en sık karşılaştıklarımız olmak üzere diğer bazı tiplerle beraber bu virüs kadında rahim ağzına yerleşip burada kansere neden olmaktadır. Bulaşma yine cinsel temasla olmaktadır. Rahim ağzı, şikayeti olsun olmasın tüm kadınlarda, her yıl yapılan pap – smear testiyle bu nedenle kontrol edilmelidir.

Rahim ağzı kanserini önleme amaçlı geliştirilen aşı HPV Tip 16 ve Tip 18´e karşı ve aynı zamanda siğil yapan tiplerden Tip 6 ve Tip 11´e karşı da geliştirilmiş olup bu virüsün 4 tipine karşı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle öncelikle 9 – 26 yaş arası kız çocukları olmak üzere daha sonra diğer yaş grupları da aşılanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.