Her şeyi yeni bulunan 9 yeni gen belirliyor!

Erkeklerde doğurganlığı etkileyen genlerin belirlenmesini ve bu sayede yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini amaçlayan uzmanlar, bu çerçevede yapılan araştırmalar sonucunda 9 yeni gen bulduklarını açıkladı.

Erkeklerde döl verimliliğini artırmaya aday olan genler üzerine ABD’de yayınlanan “İnsan Genetiği” dergisinde yer alan makaleye göre, yaklaşık 270 çiftin ve 123 erkeğin DNA yapısındaki farklılıkları inceleyen uzmanlar, bulunan 9 genin, erkeklerde doğurganlık genlerinin belirlenmesinde etkin rol oynadığını tespit etti.
Araştırmayı yürüten ekipten Northwestern Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Gülüm Kosova, üzerine açıklamalarda bulundu.

Kısırlığın çiftlerin yaklaşık yüzde 10’u ile 15’i arasında görülen ciddi bir sorun olduğunu, çevresel ve genetik faktörlerin kısırlıkta kilit rol oynadığını belirten Kosova, bu duruma neden olan deformasyonların yaklaşık 4’te 1’inin nedeninin hala bilinmediğini söyledi.

FARKLI DENEKLER “HUTTERİTELER”

Kosova, doğurganlığı etkileyen genleri bulabilmek için aile planlamasının olmadığı denekler bulmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Hutteriteler adı verilen, 19. yuzyılda Orta Avrupa’dan ABD’ye göç ederek yerleşen bir toplulukla çalıştık. Hutteriteler toplumunu araştırmamızın avantajı, dini inançları gereği doğum kontrolü yöntemlerini kullanmamaları ve bu nedenle çiftlerin ortalama 7 çocuğa sahip olması” diye konuştu.

Hutteriteler toplumunun komünal yapısı nedeniyle hayat tarzlarından yedikleri yemeğe kadar tüm özelliklerinin aynı olduğuna değinen Kosova, bu nedenle Hutteritelerin sadece yüzde 2’lik bir kısmında kısırlık sorunu olduğunu ve bunun genetik farklılıklardan kaynaklandığını belirtti.

Deneye katılan Hutterite erkeklerinin genetik haritaları ile diğer erkek deneklerin genetik haritalarını karşılaştırdıklarında 41 bölgedeki gen sayısında farklılık bulduklarını ve bunlardan 9 tanesinin sperm sayısı, hacmi ve hareketliliği ile ilgili olduğunu saptadıklarını açıklayan Kosova, “Sperm hücrelerinin gelişmesine katkı sağlayan, bağışıklık sisteminde ve hücre içindeki diğer metabolik aktivitelerde önemli görevleri bulunan proteinler tespit ettik” dedi.

Kosova, bulunan genlerin erkek üreme sistemindeki genlerin fonksiyonlarının belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü, bu araştırmanın hangi hücresel aktivitelerin sağlıklı üreme için kritik olacağı konusunda fikir vereceğini ve sprem biyolojisinin gelişimine katkı sağlayacağını açıkladı.

Araştırma sonunda erkeklerde doğurganlığı etkileyen genlerde oluşabilecek ciddi hasarların kısırlığa neden olabileceğine işaret eden Kosova, “bu genlerin bulunmasının, doğru teşhis ve kısırlık sorununa bağlı olarak kişiye farklı tedavi uygulanmasının sağlanması konusunda büyük önem taşıdığını” ifade etti.
“Eşler arasında kısırlığa neden olabilecek genetik uyumsuzluklar” üzerine araştırmalarının, Chicago Üniversitesi İnsan Genetiği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Carole Ober eşliğinde devam ettiğini anlatan Kosova, çalışmalarındaki asıl denek grubunun bu sefer Hutterite kadınları olacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.