Selülit Nasıl Geçer? Selülit İçin Bitkisel Çözüm

SELÜLİT Nedir?

Yazın sıcak günlerinde selülitler bayanların başına dert olur. Mayo ve bikinilerden görünen selülitler hem göz zevkimizi hemde moralimizi bozar. Vücudumuzda oluşan bu selülitler başta hatalı beslenme az hareket olmak üzere daha pekçok faktörden oluşabilir.  Selülit tedavileri bazen oldukça güç olabilir. Erkeklerde göbek altı ve cinsel organ arasında görülürken,kadınların kol, kalça, basen ve karın civarlarında görülebilir.  Selülit, kadınların adeta korkulu rüyasıdır.

Selülit İçin Tavsiyeler

Selülit tadavisinde zencefil, enginar, ananas ve papaya haplarının kullanılması bayanlara önerilmektedir. Bu hapları kullanırken, düzenli spor ve beslenmemizede dikkat etmemiz gerekir.  Aksi taktirde kullanmış olduğumuz bu bitkisel hapların tek başına hiçbir faydasını göremeyiz.  Kullanılan baharat ve çaylar yanında herhangi birşey kullanmadan tekbaşına selülidi yok edemezler.

Oda sıcaklığında 2-2,5 lt su içmenin selülite faydası çoktur. Bunun yanısıra zerdeçal, maydonoz, mısırpüskülü, rezeneçayı, yeşilçay, zencefil, biberiye çayı, mercan köşk ve kereviz saplarının selülit tedavisinde kullanılmasını tavsiye ederiz.

Asitli içecekler, şarküteri ürünleri, kahve beyazşeker, fazla miktarda doğum kontrol hapı, kırmızı et ve alkollü içecekleri tüketmekten kaçınmamız gerekir bunlar selülite yol açar.
Yeşil yapraklı sebzeler, bol bitki çayı, az yağlı gıdalar, bol taze meyve, lif oranı yüksek gıdalar ve bol miktarda sebze tüketerek selülitin oluşmasını önleyebiliriz.

SELÜLİT TEDAVİSİNDE BASİT BİTKİSEL KÜRLER
* Yarım tatlı kaşığı susam yağı, on damla kekik yağı, dört veya beş damla biberiye yağı ile yarım kahve kaşığı portalak yağı karıştırılır. Karıştırmış olduğunuz bu karışım hafifçe ısıtılır.  Karışımın ısısı vücut ısısına yakın olmalı, bu karışımın selülitli bölgeye sürülmesi tavsiye edilir.
* Karışımı tene iyice yedirin daha sonra cildinizi hafifçe kızartacak kadar kabak lifi veya ham ipek keseyle sertçe bastırılarak on yada onbeş dk masaj yapılır.  Vücunuzdaki yağlamış olduğunuz bölgeyi mutfak streçiyle sarın, ter atmak için spor yapın.  Bu egzersizleri en az yirmi dk süreyle yapın.  Amaç terlemek, terledikten sonra banyoya girip iyice ovarak duşunuzu alın.  Haftada üç defa günde bir kez bu işlemin yapılması tavsiye edilir.

ÖZEL SELÜLİT YAĞI
Vereceğimiz yağları hep aynı oranda tutmanız tavsiye edilir. (bu bir yemek kaşığı veya bir fincan olabilir)
Limon ve lavanta yağları, pelesenk, menekşe, nane, portakal, okaliptus, keten, susam, fındık, kaysı, buday ve kekik yağları karıştırılır.  Hazırlamış olduğunuz karışım her akşam vücudunuzdaki selülitli bölgelere sürülüp streçle kapatılır. Bu işlemin haftada üç kez yapılması tavsiye edilir.  Bilinen bir yanetkisi yada süresi yoktur.  İstediğiniz kadar yapmakta serbestsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.