Selülit İçin Doğumdan Sonra Kilo Verin

Selülit oluşumu, temel olarak kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun etkisiyle ortaya çıkan bir durum. Östrojen hormonu cinsiyetin fiziki özelliklerini de belirler. Ergenlikten itibaren göğsün belirlemesi, kalçanın yuvarlaklaşması gibi vücudun belli bölgelerinde yağ dokusunun toplanmasıyla kendini gösterir ve kadınsı yuvarlak hatlara sahip oluruz.

Vücutta kalça, basen gibi bölgelerde yağ dokusu daha fazla oluyor. Genç kızlardan ileri yaştakilere kadar her yaştan kadında selülitin olması muhtemel bir durumdur.Günümüzde modern yaşamda hareketsizlik ve fastfood gıdalar da selülitte etkili oluyor. 

Hareketsizlik ve fast-food gıdalar, yağ dokusunun fazlalaşmasına neden olur. Selülit, yağ dokusunda sertleşme, aradaki çatı lifinden yağ dokusunun cilt altına doğru fıtıklaşması ortaya çıkıyor. Doğum yapmak selülit için tek başına belirleyici bir faktör değildir. Hamile kalınca kilo artışı oluyor. O kilolar atılmadığı takdirde sonrasında selülit olarak kendini gösterebilir. Eğer tümüyle eski kilosuna dönerse doğurmamış birine göre selülit riski daha fazla değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.