selülit nedir nasıl engel olunur

Selülit Hakkında Genel İhtiyaç Duyulan Bilgiler

selülit nedir nasıl engel olunurBaharın gelmesi ve yaz mevsiminin yaklaşmasıyla, bayanların korkulu ruyası haline gelen selülitler yeniden gündeme gelmiş durumda. Nedir bu selülit denen baş belası, hayatımızdan ne şekilde uzak tutabiliriz, ondan kurtulmak için neler yapmalıyız…? Yazımızda, soruların tamamına yanıt bulabilmeniz mümkün olacak.

Selülit: bayanlarda portakal kabuğu görünümü ile kendisini belli eden bir, hormonal ve dolaşım sistemi dengesizliği sonucu ortaya çıkan, istenmeyen bir durumdur. Bu durumda oluşan durum ise şudur: su, cildin, metabolizmik alışverişinin gerçekleştirildiği canlı tabakasında toplanır. Bu bölge, cildimizin hemen alt kısmıdır; ve bu nedenle de görünümü oldukça basittir. Suyun toparlanması, balıkçı ağının oluşması gibidir. İlmik ilmik bir görüntü ile karşımıza çıkmaktadır. Ve zamanla, bu ilmiklerin de altında, yağ birikintileri oluşmaya başlar. Yağlar o kadar fazladır ki, sayısız bir yağ oluşumundan bahsetmek söz konusudur. Bu yağlar ise, zamanla daha kalıcı hale geldikleri gibi, fonksiyonel hiç bir özellikleri de bulunmamaktadır.

Ancak durum öyle bir hal almaktadır ki, zamanla bu portakal görünümlü yağ ve su tanecikleri, bayanlar arasında, denize ve havuza girememeden tutun da, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekmesine kadar pek çok konuda etkili olmaya başlamaktadır. Bu nedenle, selülitin oluşmasına engel olabilecek yöntemlerden faydalanmak gerekmektedir.

Selülite engel olmak için neler yapılabilir?

Herşeyden önce, yiyip içtiğimiz besinlerin yağsız olmasına özen göstermeliyiz. Yağsız et ve yağsız balık tüketmeli; süt ve süt ürünlerinde, mümkün olduğunca light ürünlerden faydalanmaya çalışmalıyız.

Selülitten korunmak için, konserve ve uzun süre bekletilmiş yiyecekler ile, özellikle peynir tüketiminden uzak durmalıyız. Uzun süre bekletilmiş olan yiyecekler, içeriklerinde yoğun miktarda iyot bulundururlar; ve iyot da, suyun dokularda tutulmasında etkin rol oynamaktadır.

Şekerli bir şeyler yemek istediğinizde, özellikle meyve tüketmeli; ve tükettiğiniz meyvelerin de posalı meyveler olmasına özen göstermelisiniz. Bu tür meyveler, sizi tok tutarak hem kilo almanıza engel olacak; hem de selülitler için yağ oluşumunu engelleyecektir.

Beyaz ekmek, makarna ve şeker, yağların vücutta depolanmasını sağlamaları nedeniyle, tercih edilmemesi gereken besinlerdir. Yerlerine kepekli besinlerden faydalanmak gerekir. Yemeklerde ise, tuz yerine, baharatlardan faydalanmalı; ve yemeklerinizi baharatlar ile tatlandırmalısınız.

Selülit oluşumunu önlemek amacıyla yemeklerde katı yağ kullanımının da bırakılmasını; ve az miktarda sıvı yağ tüketimini tavsiye eden uzmanlar, son olarak da, ızgara, haşlama, ya da fırında pişirilen yemeklerin kağıt ile pişirilmesini önermekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.