Şaşılık Ve Tedavisi

Kas felçlerine, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, damar hastalığı, çarpma ve kazalara bağlı olarak ortaya çıkan şaşılık göz hastalıklarından biridir. Bu göz hastalığının tedavisi ve hastalığın ince ayrıntıları hakkında bilgiler bu makalede.

Şaşılık toplumda birçok kişide rastlanılabilinen bir rahatsızlıktır. Bazen karşıdan bakıldığında çok rahat fark edilebilirken, bazen de çok belli olmayabilir. Bazı durumlarda ise özel muayene yöntemleri ile ortaya çıkabilir. Şaşılığı kısaca açıklamak gerekirse; gözlerin paralelliğinin bozulduğu bir durumdur. Gözler burun köküne doğru veya dış tarafa kayabileceği gibi yukarı veya aşağı pozisyonlara da kayabilir.
Şaşılığın bazı şekilleri vardır. Şaşılığın bir şekli gizli şaşılık türüdür. Gizli şaşılığın hemen farkına varılmayabilir. Sadece gözlerden biri kapatılınca ortaya çıkan şaşılıktır. Muayene sırasında bir hekim tarafından fark edilebilme olasılığı daha yüksektir.

Şaşılığın Oluşma nedenleri:

Şaşılık birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Kas felçlerine, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, damar hastalığı, çarpma ve kazalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca hamilelikte annenin geçirdiği bir hastalık, tansiyon, beyin tümörü ve doğumun zor geçmesi gibi nedenler de şaşılığa neden olabilir. Eğer aile bireylerinde gözle ilgili bir sıkıntı varsa çocuklarda da bu sıkıntı görülebilir. Böyle durumlarda çocuğun ilk yaşının içinde muayene edilmesi gerekmektedir.

Çocuk gelişimi tamamlarken de şaşılığa rastlanılabilinir. Böyle bir durumda bebeğin 6’ncı aydan sonra tedavisine başlanması gerekmektedir. Uzmanlar şaşılığın en çok çocuklarda görüldüğünü belirtmektedir. Uzmanlar bebeklerin ilk 3. ayında gözlerinde kaymalar oluşabileceğini ve bu durumun 6. aya kadar düzelme olasılığının olduğunu da belirtmektedirler. Ancak bu durumda bu dönemde sabit göz kaymaları veya sonrasında oluşan kaymalar mutlaka dikkate alınmalıdır

Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar:

Eğer çocukların gözlerinden biri diğeri ile aynı yöne bakıyorsa doktora gidilmelidir.
Çocuk herhangi bir şeye bakmak istediğinde başını çeviriyor ve eğik tutuyorsa doktora gidilmelidir.
Çocuğun yürüme sırasında çok sık takılıp düşmesi ve elindeki eşyaları sık düşürüyor olması.
Oynadığı oyuncakları ya da okuduğu kitabı çok yakın tutması
Çocuğun çift görme şikâyetinin olması durumu.

Not: Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime gidilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca sitemizdeki yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.