tai chi

Sağlığınız için Tai Chiyi deneyin

tai chi

Dövüş sanatlarıyla solunum eğitim programının kombinasyonundan oluşuyor Tai Chi. Bu egzersizler, yaşam kalitesini artırıyor, denge ve düşme riskini azaltıyor, kronik ağrıyı azaltıyor ve nörolojik hastalıklara iyi geliyor.

Tai Chi, dövüş sanatlarıyla solunum eğitim programının kombinasyonuna dayanan ve enerji akışına rehberlik eden bir meditasyon programı. Kuşların ve diğer hayvanların doğal hareketlerinin sembollerle akıl ve solunum üzerine odaklanarak dizayn edilen karmaşık hareket formları da denebilir. Yapılan hareketler olabildiğince yavaş, yumuşak ve zarif; figürler arası geçişler sarsıntısız ve akıcı. Tüm hareketler alt karın boşluğunda bir miktar havanın sıkıştırılmasıyla yapılıyor. Sıkışma şiddetindeki artma ve azalmaya bağlı olarak sırasıyla kollar dışarı ve yukarı ya da içeri ve dışarı hareket ettiriliyor. Düşünce, alt karın noktasına yoğunlaşıyor ve teknikler zihin, vücut, enerjiyle koordineli biçimde yapılıyor.

Ciddi hastalıklara iyi geliyor

Son yıllarda batılı ülkelerde Tai Chi’nin yararlarıyla ilgili birçok çalışma yapıldı. Bu çalışmalar sonucu, egzersizlerin dengeyi artırdığı, düşmeyi önlediği, kardiyovasküler sistemi güçlendirdiği ve stresi azalttığı görüldü. Tai Chi’nin, kalp ve akciğer fonksiyonları, bağışıklık kapasitesi, zihin kontrol, esneklik ve denge kontrolünde yararlı olan orta yoğunlukta egzersizler olduğu kanıtlandı. Kronik hastalığı olan yaşlı bireylerde sadece denge üzerine değil aynı zamanda esneklik ve kalp-akciğer fonksiyonları üzerine olumlu etkileri olduğu da gözlemlendi.

Kötü kolesterolü düşürücü etki

Tai Chi, orta şiddette aerobik egzersizlerden oluşur. Akut kalp enfarktüsünden 3 hafta sonra kan basıncı düşürmeye yardımcı olur. 12 hafta boyunca haftada 3 kez egzersizleri tekrarlayan hastaların kan basınçlarında anlamlı azalmalar izlenmiştir. Kronik kalp yetmezliğinde Tai Chi güvenli bulunmuş ve yan etki bildirilmemiştir. Tai Chi’nin kan yağları üzerinde olumlu etkileri vardır. 12 hafta boyunca haftada 3 kez yapılan egzersizler sonunda total kolesterolde 15.2 mg/dl azalma, HDL kolesteroldeyse 4.7 mg/dl artış izlenmiştir.

Dengenizi sağlayın

Pratikte en yararlı etkileri denge üzerinedir. Tse ve Bailey’in çalışmalarında egzersiz yapmayan bireylere göre Tai Chi yapan kişilerde denge yeteneğinin daha iyi geliştiği saptandı. Egzersizlerin kronik ağrı üzerinde yararlı etkileri rapor edildi. 6 haftalık Tai Chi egzersizinden sonra sırt ağrılarında anlamlı düzeyde azalma sağlandığı görüldü. Aynı zamanda, diz ve kalçadaki kireçlenmede de, fiziksel fonksiyonların iyileştiği tespit edildi. Osteoporoz rahatsızlığındaysa dirençli egzersizlerle karşılaştırıldığında 24 hafta sonunda Tai Chi’nin kemik erimesini kontrol etmede daha etkin olduğu saptandı.

Bağışıklık sistemi üzerinde de yararlı

Tai Chi’nin olumlu etkileri bağışıklık sistemi üzerinde de gözlendi. Herpes (uçuk) enfeksiyonu geçiren yaşlı bireylerde 15 hafta boyunca bu egzersizler uygulanmış ve sonucunda hastalık aktivitesinin yüzde 50 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Tai Chi egzersizlerinin insan psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri var. 24 hafta boyunca haftada 3 kez 60’ar dakika egzersiz yapmak uyku kalitesinde anlamlı iyileşmeye yol açıyor.

Sonuç olarak Tai Chi egzersizlerinin yaşam kalitesini artırdığı, denge ve düşme riskini azalttığı, kronik ağrıyı azaltabildiği, nörolojik hastalıklarda olumlu gelişmelere yol açtığı tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.