romatoit artrit nedir ve belirtileri

Romatoit Artrit Nedir ve Belirtileri

romatoit artrit nedir ve belirtileriRomatoit artrit bütün hastalıklar içinde en yaygın olanlar­dandır. Tüm dünya nüfusunun yaklaşık yüzde biri yaşamla­rının bir döneminde bu hastalığa yakalanabilirler ve kadın­lar için yakalanma riski erkeklerden iki üç kat daha fazladır. Bu hastalık dokuz aylıktan doksan yaşına kadar herkesi vu­rabilir, fakat kadınlar çoğunlukla yirmiyle otuz yaşlar arası genç yaştaki hamilelik dönemlerinde, ya da, menopoza girme dönemi olan ellili yaşlarda bu hastalığa yakalanırlar.

Romatoit Artrit Belirtileri

Romatoit artritin ilk işaretleri özellikle parmak ve bilek, ama bazen de ayak, omuz, dirsek, diz ve çene eklemlerinde ağrı ve şişmedir. Örneğin, genellikle hem kollar hem de bacak-lardaki eklemler aynı anda etkilenirler. Sabah ilk olarak ek­lemler özellikle tutulmuş ve ağrılı olurlar. Bu tutulma yakla­şık bir saat sonra açılır ve gün içinde tamamen kaybolur, fakat gece tekrarlaması mümkündür. Hasta çoğunlukla ge­nel bir rahatsızlık ve ateş hisseder. (psoriasis artrit)

Romatoit artrit önceden kestirilemeyen bir rahatsızlıktır. Aniden gelebilir veya, kademeli olarak ortaya çıkabilir; belirli olmayan bir süre devam eder ve beklenmedik bir şekilde yok olur, ama bazen de aynı şekilde geri gelir. Hastalığın şiddeti de çeşitlilik gösterir. Ağrı kesici olarak arasıra aspirin almakla başa çıkılabilen derecede hafif olabilir. Arasıra akut aktif dönemleri olan ve ilaçlar ve diğer fiziksel tedavi yön­temleriyle kontrol altına alınabilen ılımlı derecede olabilir. Çok ağrı veren, etkilediği eklemlerin şeklini bozan ve has­tayı sakat hale getiren şiddetli derecede olabilir.

Neyse ki, romatoit artrit vakalarının yalnızca yüzde 10’u şiddetli derecededir. Vakaların büyük çoğunluğu (yüzde 60’ı) ‘mutedil’ kategoride ortaya çıkarken, kalan yüzde 30’u hafif geçmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.