Ramazanda çörek otu ye, acıkma!

Yumurta, yeşil çay, yoğurt, sirki, yulaf ekmeği ve çörek otu bunun gibi besinlerin tok tuttuğunu söyleyen deneyimli Diyetisyen Aslıhan Küçük, öğünlerde özellikle koca bir kase salata tüketmenin hem tok tutacağını hem de alınan kaloriyi azaltacağını açıkladı

Profesyonel Diyetisyen Aslıhan Küçük, Ramazan ayında oruç tutacak kişilere süreci kolaylaştıracak ve tok tutacak besinleri tavsiye etti.
Yumurta, yeşil çay, yoğurt, yulaf ekmeği ve çörek otu benzeri besinlerin tok tutmaya destekçi olan besinler olduğunu söyledi. deneyimli Diyetisyen Aslıhan Küçük, tok tutan besinleri şöyle sıraladı:

Yumurta: En ciddi protein kaynağı olan yumurtanın tokluk süresini uzatmaktadır. Sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz haşlanmış yumurta ile tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Haşlanmış yumurtayı sevmiyorsanız mantarlı omlet ya da menemeni de tüketebilirsiniz.

Yeşil çay: kuvvetli antioksidan etkisi ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Kabuk yahut toz tarçınla tükettiğiniz zaman tatlı isteğinizi de azaltabilirsiniz.

Sirke: Salatalara ekleyeceğiniz sirke tokluk sürenizi uzatmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar, sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Böylece kan şekerinizin daha dengeli yükselmesini ve daha uzun zaman kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Salata: öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak ya da öğün içinde bolca salata tüketmek, öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza destekçi olabilmekte. içerisine dereotu ve taze kırmızı biber ekleyerek tok kalma sürecinizi arttırabilirsiniz.

Çorba: Yemeklere başlamadan çorba tüketmeniz iştah kontrolünüzü sağlamanıza ve çok kalori alımınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Su içermesi ve midede basınç oluşturması itibarıyla daha kısa sürede doymamızı sağlarlar. Yüksek yağlı ve kremalı çorbalar olmamasına dikkat ediniz.
Yoğurt: Protein karışımından dolayı iştah baskılamanıza destekçi olduğu gibi kalsiyum içeriğinin yüksek olması nedeni ile kilo vermenize destekçi olacaktır.

Yulaf kepeği: Besleyici olduğu kadar düşük kalorilidir. Sabah kahvaltısına ya da ara öğünlere, kuru meyveler, kuru yemişler ve süt ilavesi ile hazırlanmakta olan yulaf ezmesi uzun zaman tok kalmanızı sağlar. bununla birlikte, bir diğer faydasıda bağırsakların çalışmasını desteklemesidir. Kabızlık problemi çekenler her zaman tüketmeli.

Çörek otu: öğütülerek ve ya tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de verir. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız salataya serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağlarken, tıpkı sürede mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.