Presbiyopi

Presbiyopi özellikle yakın görmede yaşla birlikte normal olarak görüşün kötüleşmesidir. Orta yaş civarında göz merceği esnekliğini kaybetmeye ve kalınlaşmaya başlar. Merceğin bükülme yeteneği, gözün farklı mesafelerdeki nesneler üzerinde odaklanmasını (akomadasyon/uyum) sağlar. Bu yeteneğin kaybedilmesi, nesnelerin odak noktası haline getirilememesi ve görüşün kötüleşmesi anlamına gelir. Genellikle, 40 yaş civarında bir kitap ya da gazeteyi odaklanmak için yüzünüzden uzak tutmak zorunda kaldığınızda dikkat çekici hale gelir.

Normalde göz merceğini çevreleyen kas odaklandığınız nesneye mesafenize bağlı olarak, genleşir ya da büzülür. Prespiyobide kas hala çalışır fakat eskisi kadar iyi olmayabilir. Ayrıca mercek esnekliğini oldukça kaybeder ve yakın mesafedeki nesnelere odaklanmaya yetecek kadar bükülemez. Yansımalar bu durumda doğrudan yakın mesafedeki nesne yerine retinanın arkasına odaklanmıştır, artık yakın görüş bulanıktır. Nesne ve göz arasına daha büyük bir mesafe koymak nesneyi odak noktası haline getirir. Gazeteyi yüzden uzakta tutmak kelimeleri görmeyi sağladığı için presbiyopiye bazen “uzun kol sendromu” denir.

Sebepler

Presbiyopi yaşlanmanın olağan bir parçasıdır. Yaş ilerledikçe, göz mercekleri kalınlaşır ve elastikiyetini kaybeder ve mercekleri çevreleyen kaslar zayıflar. Bütün bu değişiklikler özellikle yakın nesnelere odaklanma yeteneğini azaltır. Farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanma yeteneği hızla kaybedilmiş gibi görünse de değişiklik yavaş yavaş gerçekleşir.

Belirtiler

Presbiyopinin ana belirtisi özellikle göze yakın mesafede iş yaparken veya yakın nesneler üzerine odaklanmaya çalışırken bulanık görmedir. Bu durum loş ışıkta ya da yorgunken kötüleşir. Presbiyopi ayrıca baş ağrısı ve göz yorgunluğuna da neden olabilir.

Testler

Presbiyopi, genel bir göz muayenesiyle teşhis edilebilir. Doktorunuz muhtemelen görme keskinliğinizi (görüş netliği), refraktif gücünüzü, gözünüzdeki kaslar ve retinanızın durumunu test edecektir. Muhtemelen muayene sırasında gözlük veya kontakt lens için ölçümler de alacaktır.

Tedavi

Presbiyopi genellikle gözlük ve kontakt lensle düzeltilir. Öncesinde gözlük ya da kontakt lens kullanmadıysanız, yakın işler için okuma gözlüğü kullanarak göz sağlığınızı düzeltebilirsiniz. Gözlükleri reçete olmadan satın almanız mümkündür. Ama sizin için doğru olan gözlüğü bulmak için göz doktorunuzla kontrol edin. Reçetesiz gözlük alırsanız, zorlama olmadan okumanızı sağlayacak gözlükleri aldığınızdan emin olmak için değişik güçlerde (büyütme gücü) birkaç farklı çift deneyin.

Zaten, miyopi, hipermetropi, astigmatizm için kontakt lens ya da gözlük kullanıyorsanız, presbiyopinizi de düzeltebilecek yeni bir reçete gerekecek. Göz hizasında uzak görmeyi ve alt kısımda yakın görmeyi düzelten çift odaklı gözlük camları (bifokal) kullanmak isteyebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında, uzak, orta ve yakın görmeyi düzeltebilen üç odaklı gözlük camları; uzak, orta ve yakın görme arasında yumuşak geçiş sağlayan gelişmiş mercekler; bifokal kontakt lensler; ya da baskın gözde uzak görmeyi ve zayıf gözde yakın görmeyi düzelten tek görüş kontakt lensler (monovizyon kontakt lensler) vardır. Prebiyopsi kötüleşebildiğinden reçetenizin zaman geçtikçe yeniden düzenlenmesi gerekir.

Eğer gözlük ya da kontakt lens kullanmak istemiyorsanız, presbiyopiyi düzeltmek için cerrahi uygulama bir seçenek olabilir. Presbiyopi tedavisinde kullanılan işlemler arasında LASIK ve keratektomi fotorefraktif, kısaca PRK vardır. Her iki uygulamada da korneanın yeniden şekillendirilmesi için lazer kullanılır. Lazer cerrahisi aynı gözde hem uzak hem de yakın görüş sağlayamaz. Ama doktorunuz bir gözünüzü uzak görüş diğer gözünüzü yakın görüş için düzeltebilir.

Bir diğer seçenek, göz içi mercek implantasyonuyla saydam lens ekstraksiyonudur. Bu uygulamada doğal mercek çıkarılır ve yerine yapay bir mercek yerleştirilir. Bazı mercek implantları ya uzak ya da yakın görüşü düzeltir. Multifokal implantlar denilen diğerleri hem uzak hem de yakın görüşü düzeltir.

Bu ameliyatların hiçbirinin mükemmel görüşü yeniden sağlamayacağı konusunda anlaşmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, uzak görüşü düzeltmek için ameliyat olmuşsunuzdur ve sonrasında yakın görüş için okuma gözlüğü kullanırsınız. Bir gözünüz uzak görüş bir gözünüz yakın görüş için düzeltilmiş ve bu derinlik algınızı azaltmış da olabilir. Presbiyopiyi tersine çevirmek için yeni uygulamalar geliştirilmekte ve test edilmektedir.

Görüşünüz kötüleşmeye devam edecek mi?

Yakını görme 40 yaş civarında presbiyopi nedeniyle azalmaya başlar. Gözleriniz 60 yaşına kadar farklı mesafelerdeki nesneler üzerinde odaklanma (akomandasyon/uyum) yeteneğini kaybetmeye devam eder (gözlük ya da kontakt lens için reçete gerektiren değişiklikler). Sonra akomandasyon yeteneği belli bir seviyede sabit hale gelir ve görüşünüzün daha kötüye gitmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.