parazit fotoğrafı

Parazitlerin Neden Olduğu Deri Hastalıkları nelerdir?

parazit fotoğrafı

Bit insanlardan ve hayvanlardan kan emerek beslenen bir haşeredir. Bit beslendiği canlıyı sürekli değiştirdiği için bir canlıdan diğer canlıya geçerken beraberinde birçok hastalıkları da diğer canlıya taşır. Genel olarak bitten insana bulaşan hastalıklar şunlardır: Tifüs, humma hastalığı, alerjik hastalıklar, iltihaplı deri lekeleri, deri döküntüsü gibi birçok hastalığa neden olur. İnsanlarda ve hayvanlar halsizlik ve iştahsızlık yapar. Bitin ısırdığı yerlerde kızarmalar, morluklar ve iltihaplı akneler oluşur.

Bit nedir ?

Bit, insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen küçük yapılı bir parazittir. Boyları genellikle 1cm bile bulmayan ve kanatsız olan bir böcek türüdür. Bit insanlar ve hayvanlardan kan emerek beslenir ve sürekli kan emdiği canlıyı değiştirdiği için birçok mikrobun taşıyıcısıdır. Genellikle geceleri aktif olup insana gece daha çok saldırır.

Bit insana nasıl zarar verir?

Bit insana bulaştı mı beraberinde birçok sıkıntı verir. Bit genelde günde 4 – 5 defa insanı ısırıp kanını emer. Kan emerken insana aynı zamanda birçok hastalığı ve mikrobu beraberinde bulaştırır. Bit bunlardan hariç insanlarda iştahsızlık, takatsizliklere neden olur vücut direnci düşer ve diğer hastalıkları kapmaya müsait duruma getirir.

Bit nasıl bulaşır?

Bit insanlar arasında çok çabuk yayılır ve beraberinde çok tehlikeli hastalıkları da yayabilir. Evlere ve insanlara bit şu şekilde bulaşır.

1 – bit insanlara dışardan alınan bir eşya ile bulaşabilir.

2 – bitlenmiş kişilerin eşyalarını kullanarak bulaşabilir.

3 – bitlenmiş bir kişinin evimize kadar gelmesi ile bulaşabilir.

4 – bitlenmiş bir ortamda bulunmak ile üzerimize bit bulaşabilir

5 – evdeki evcil hayvanlar ile bitler evlerimize kadar gelebilir

6 – yaban hayvanları veya kuşlar ile bit evlerimize kadar gelebilir .

Bit nasıl ilaçlanır?

Bit ilaçlaması her bit türü için farklıdır. Saç biti için kullanılan ilaçlar farklı, vücut biti için kullanılan ilaçlar farklıdır. Bit ilaçlamak ve bitten kurtulmak için mutlaka profesyonel destek alınmalı. Üzerinizdeki bitlerin ilaçlanması için mutlaka doktor tavsiyeli ilaçlar kullanın fakat etrafınızın hijyeni içinde mutlaka yasal çalışan bir ilaçlama şirketinden destek alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.