Nefes borusuna erik kaçtı, dünyası karardı

Sivas’ta yaşayan Aslıhan Cücen, 8 Haziran’da komşularının çocuklarının bir bahçeden topladığı erikleri evde yerken, bir tanesi nefes borusuna takıldı. Annesi, küçük Aslıhan’ın boğazında kalan eriği çıkartmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Sivas Devlet Hastanesine kaldırılan Aslıhan’ın boğazındaki erik, doktorlar tarafından çıkartıldı. Bu süre zarfında beynine oksijen gitmeyen Aslıhan, yaklaşık 1 ay boyunca Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi gördü.

Beyninde hasar oluşan, söylenenlere tepki veremeyen, konuşamayan ve yürüyemeyen Aslıhan, 2 aydır mahkum olduğu yatağında, burnundan mamayla besleniyor. Minik Aslıhan’ın durumu nedeniyle annesi Firdevs ve babası Turan Cücen’in gözyaşları dinmiyor.

“DAYANAMIYORUM, KIZIMIN TEDAVİ EDİLMESİNİ İSTİYORUM”

Kentteki bir iplik fabrikasında asgari ücretle çalışan Aslıhan’ın babası Turan Cücen (31), kızının bu durumu karşısında kahrolduklarını söyleyerek, “Altını bezliyoruz, mamasını yediriyoruz. Yediği mamayı da hemen çıkartıyor, hareket etmiyor, zaman zaman vücudu kasılıyor, bilinçsiz şekilde ağlıyor” dedi.

Doktorların yapılacak bir şey olmadığını söylediğini belirten Cücen, “Dayanamıyorum, kızımın tedavisinin yapılmasını istiyorum” diye konuştu.

“BAŞBAKANLIK YETKİLİLERİ BİZE DE YARDIMCI OLSUN”

Muş’ta da nefes borusuna fıstık kaçan bir çocuk olduğunu ve ailesiyle irtibata geçtiğini anlatan Cücen, şunları kaydetti:

“Çocuğun babası Başbakanlık yetkilileriyle irtibata geçmiş, Gülhane Askeri Tıp Akademisine (GATA) götüreceklermiş. Eğer varsa tedavisi yurt dışına gidecekmiş. Bizim öyle bir imkanımız yok. İmkan sağlanırsa biz de gitmek istiyoruz. Devlet büyüklerimiz kızıma yardım etsin çünkü elimizden bir şey gelmiyor. Tedavi yapılmazsa kızım gözlerimizin önünde mahvolup gidecek.”

“YÜRÜMESİNDEN VEZGEÇTİM, BİLİNCİ YERİNE GELSİN YETER”

İki çocuk annesi Firdevs Cücen (24) ise gözlerinin önünde meydana gelen olayın üzüntüsünü yaşadığını anlattı. Aslıhan’ın bu olaydan önce çok sağlıklı bir çocuk olduğunu kaydeden Cücen, “Şu anda gözleri açık ama bizi ne tanıyor, ne tepki veriyor. Gözleriyle bile takip etmiyor. Yürümesinden vazgeçtim, sadece bilinci yerine gelsin yeter. Bir anne olarak çaresi varsa yetkililerin yardım etmesini istiyorum. Bir anne olarak sesimi duysunlar” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.