mutlu eden diyet

Mutlu eden diyet ne demektir?

mutlu eden diyet

Depresyon giderek artan bir hastalık olmaya başladı.

İnsanlar sabahları daha yorgun uyanıyor, hatta yataktan kalkmak istemiyor, konsantrasyon problemleri, unutkanlık, hiçbir şey yapmak istememe, kendini değersiz görme.. gibi belirtiler en çok görülenler.

Bu rahatsızlıktan kurtulmak için elbette psikolojik destek almak şart ama bazı besinlerin de ruh halini etkilediği bilinmekte.

Omega 3 sinirleri onarır
Omega 3 beyin sinirlerini onaran dolayısıyla sinir sistemi için faydalı bir yağ asididir. Araştırmalara göre depresyon teşhisi konan kişilerde omega-3 seviyesi de düşük olmaktadır.
Bu nedenle daha fazla balık yemeye çalışın, ara öğünlerde uygun miktarda kuruyemiş tüketin ve salatalarınıza keten tohumu ilave edin.

 

B vitaminleri sakinleştirir
B grubu vitaminleri sinir sistemi için elzem vitaminlerdir ve tükettiğimiz yiyeceklerden enerji üretilmesini sağlar. Dolayısıyla stres önleyici etkisi vardır.
B vitaminleri, triptofan amino asidi ile birlikte serotonin yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlarlar. B grubu vitaminlerini tam tahıl ürünlerinden, yumurta, tavuk, süt, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişlerden almaktayız

 

Magnezyum önemli bir mineral
Magnezyum mutluluk hormonunun salgılanmasını artırmaktadır. Badem, kakao ve kabak çekirdeği de magnezyumdan zengin besinlerdir. Böylelikle stresli anlarda magnezyum içeren bir yiyecek kurtarıcınız olacaktır

 

Kan şekeriniz dengeli salgılanmalı
Kan şekerinizin dengeli salınımı önemli, eğer gün içerisinde çok düşüyorsa bu sizin ruh halinizi de etkileyecektir. Özellikle öğün atlamak, öğünlerde rafine edilmiş besinler tüketmek, fast food tarzı yiyecekleri sıklıkla yemek kan şekerinizi düzensizleştirir. Tam tahıllı ürünler, sebze ve uygun miktarda meyveler, kuruyemiş, yoğurt tüketmeye ama az ve sık yemeye çalışın.

 

Triptofan olmazsa olmaz
Serotonin mutluluk hormonu olarak da bilinen nörotransmitterdir ve triptofan amino asidi sayesinde salınımı olmaktadır. Triptofan ayrıca melatonin sentezi için de gereklidir, melatonin de uyku uyumamız için önemli. Eğer vücutta serotonin seviyesi düşerse depresyon, yorgunluk, sinirlilik görülebilmekte. Bunu önlemek için tiriptofandan zengin beslenmeliyiz; hindi, tavuk, yumurta, süt, peynir, muz, ıspanak, fındık günlük beslenmemizde yer almalılar.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.