Müezzinoğlu: 10 dakikayı 7-8 dakikaya düşüreceğiz

Bakan Müezzinoğlu, eşi Faize Müezzinoğlu ile Bursa’da bir otelde, 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesiyle ilgili toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla “Yaşama Yol Ver” sloganıyla düzenlenen medya kampanyasının lansmanına katıldı.

Acil sağlık ekiplerinin trafikte kaybettiği zamanın ağır faturalar doğurabileceğine vurgu yapan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Trafikte kaybettiğiniz iki dakika, bir annenin bebeğini, bir bebeğin annesini, bir ailedeki eşi, bir evladın yakınını, sevdiğini kaybetmesine yol açabilir. Bu durumu yüreğinde yaşayarak, o trafikte, o anda yol vermeyeni neredeyse katil gibi görebilecek noktaya kadar da isyan edecek durumları yaşayan bir mesleğin mensuplarıyız. Gittiğimiz adres, bilmediğimiz bir adres. Zaman zaman adreslerde sıkıntılar da yaşıyoruz. Elektroyu çekerken dövülen hemşirelerimiz, şoförlerimiz veya yaralı kurtarmaya giderken şehit edilen Şehmuz kardeşlerimiz… Ambulans şoförü, birilerini yaşatmaya çalışmak için o ambulanstaydı ama birileri insanlık dışı eylemlerle ambulans şoförünü dahi katledebilecek insanlık dışı uygulamaları yapabiliyor.”

“HER DAKİKA BİNLERCE İNSANIN YAŞAMA TUTUNMASINA VESİLE OLUR”

Türkiye’de, dünyanın acil sağlık hizmetlerinde yakaladığı başarıya sağlık mensuplarıyla ulaştıklarını anlatan Müezzinoğlu, “Yaşama Yol Ver” sloganının, cana can katmayı anlatan bir ifade olduğuna da değinerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu ülkede 2002’de 634 ambulans varken, bu ambulansların yaş ortalaması 7-8 aralığındayken ve bu ambulanslar, bazen hastaya ulaştığında ‘Mazotu yok’ ya da ‘İçinde elemanımız yok’ denilen süreçlerden bugün 4 bini aşkın, yaş ortalaması 3,5-4 aralığında, modern, ileri tıbbi donanımlı ve yetişmiş, şefkat ve merhamet dolu 30 bin arkadaşımızla bu hizmeti veriyoruz. Şehir içinde 10 dakikada olay yerine ulaşmadaki arzumuz ve hedefimiz, yüzde 90-95’leri yüzde 100’e, 10 dakikayı da 7-8 dakikaya indirebilmek. Keşke çok daha hızlı olsa ama şehir planlamaları, trafiktekilerin duyarlılığı burada anlamlı ve değerli. Düşecek her dakika, binlerce insanın yaşama tutunmasına vesile olur.”