Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa » Kalp - Damar Hastalıkları » Mitral kapak belirtileri
Mitral kapak belirtileri
Mitral kapak belirtileri

Mitral kapak belirtileri

Yürek hastalıkları arasında en çok rastlanan sorun olarak gösterilen mitral kapak hastalığı, aynı zamanda kadınları maksat alan ve romatizmal yürek hastalığı ardından gelişme riski fazla yüksek olan bir rahatsızlıktır. Kalpten pompalanan kanın sol kulakçıktan sol karıncığa dürüst akışını sağlayan iki kanatlı bir kapak olan mitral kapakta darlık, sarkma veya yetmezlik gibi sorunlar husule gelebiliyor. Böyle bir durumun varlığı laf konusu olduğu vakit mitral kapak hastalığının belirtileri hastalarda önemli yakınmalara sebep olur. Peki, mitral kapak belirtileri nelerdir? Mitral kapak hastalığında görülen şikayetler nelerdir? İşte bu soruların ve daha fazlasının yanıtı yazımızın devamında…

Mitral kapak hastalıkları belirtileri

Mitral kapak hastalığında ortaya çıkan belirtiler aralarında kılcal damarların önemli oranda genişlemesi, şişmesi, kıvrılması ve akciğer hava keseciklerine içten çıkıntı yapması yer almaktadır. Bunlar mitral kapak hastalığında ortaya çıkan en kayda değer ve en göze çarpan belirtiler olmaktadır. Akciğer hava keseciklerine içten çıkıntı oluşması burada keseciklerinin iç yüzeylerinin daralması problemine yol açıyor ve akabinde damarların duvarın¬dan bir tedarik akışkan sızması gerçekleşiyor. Zamanla büyüyen şikayetler doğrultusunda akciğer de kan birikimi laf konusu olur. Akciğerde kan birikmesinin meydana gelmesi akciğer dokusunda elastikiyet kaybı ve sertleşme problemlerine sebebiyet verir.

Sadece akciğer değil karaciğer ve böbreklerde mitral kapak hastalığından nasibini almaktadır. Mitral kapak hastalarında ortaya meydana çıkan şikayetler zamanla artar ve hasta kimsesiz hiçbir işinin göremez hale gelir. Mitral kapak belirtilerinin son evrelerinde hastaların bedensel etkinlikleri sınırlanır, kas güçsüzlüğü, nefes darlığı şiddetlenir. Geceleri ise ani nefes darlığı ve akut akciğer ödemi gelişir. Kanlı balgam, göğsün yürek bölgesinde ağrı nöbetleri, göğüste çarpıntı, dudaklar ve kulak kepçelerinde morarma, elmacık kemiklerinde ise kızarma gibi belirtilerde bu hastalıktan kaynaklanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.