Mısır Püskülü Nedir Ve Faydaları

Mısır püskülü mısırın uçlarında bulunan saçaklara verilen addır. Mısır püskülleri, mısırın çiçeklenme zamanında yani Temmuz- Ağustos aylarında görülmeye başlar. Mısırın kendisi gibi püskülleri de yani saçakları da sağlık için faydaları bulunmaktadır. Çayı demlenilerek kullanılan mısır püskülü, böbrek hastalarının en büyük dostlarından. Mısır püskülleri genellikle kurutularak kullanılmaktadır.

Mısır püskülü, bol miktarda potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir. Mısır püskülünde ayrıca, karbonhidratlar, yağ, steroller, reçine, şekerler ve allantoin bulunur.

Mısır Püskülünün Faydaları ve Tıbbi Etkileri:

İdrar yollarını temizler ve idrar söktürür. Zayıflamaya ve vücuttaki yağları eritmeye yardımcı olur.Çocuklarda ve yaşlılarda görülen altını ıslatmaların tedavisinde faydalıdır. Böbrek iltihabı, romatizma ve gut hastalıklarına karşı etkilidir. Ödemlerigiderir. İdrar yollarındaki ve mesanedeki taşları düşürür. Sinirleri yatıştırır.

Mısır Püskülü Nasıl Kullanılır ?

1 tatlı kaşığı kadar kıyılmış mısır püskülünün 1 su bardağı kaynamış suda 4-5 dakika demlendikten sonra süzülmesiyle hazırlanan mısır püskülü çayı dahilen ve genellikle yemeklerden önce günde2-3 kez içmek suretiyle kullanılabilir. Mısır püskülü çayı, zayıflamayayardımcı bir diğer bitki olan kiraz sapı ile birlikte de kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.