Mide Reflüsü Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Mide Reflüsü adıyla halk arasında dillendirilen “Gastro Özofageal Reflü” hastalığı, mide içindeki işlenen yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Mide ağrısı, boğazda yanma yada midede yanma şeklinde kendisini belirtir. Reflü, asitli yiyeceklerin yemek borusuna değmesi ve uzun süre temas halinde olması sebebiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Yetişkinlerin yüzde yirmisinde reflü görülmektedir..

 

Reflü nasıl oluşur

Mide içindekiler, midenin salgıladığı hidrojen iyonu sebebiyle yüksek derecede asittir. Eğer onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli veya safral mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten veya safral mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır.

Reflü tedavisi

Aslında tedavisi çok basit bir hastalıktır ancak reflüden çabuk farkedilip önlem alınması gerekir. Reflünüz ilerlemiş olsa bile doktor kontrolünde bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür, ancak ihmalle birlikte ciddi problemlere sebep olabilir..

Tedavi için öncelikle asitli yiyeceklerden uzaklaşmanız ve yeme içme saatlerinizi düzene sokmanız gerekir. Az ama sık yiyebilirsiniz, ne zaman yeme içmenize dikkat ederseniz o zaman bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında doktora başvurup reflü tedavisini hızlandıran ilaçlardan alabilir midenizdeki asit dengesini düzeltebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.