mide kanseri tedavi

Mide Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

mide kanseri tedaviKarnın sol üst bölümünde mide bulunur. Farklı sebeplerden dolayı midenin mukoza adı verilen zarında tümör olabilir. Bu tümörün kötü huylu olanları kansere neden olur. Mide kanseri genelde midenin küçük kenarında meydana gelir. Dünyada en fazla görülen 4. kanser türüdür. Türkiye’de bir yılda yaklaşık 20 bin insan mide kanserine yakalanıyor. Erkeklerde yakalanma oranı daha fazladır. Yaşlılarda daha fazla görülen bir kanser türüdür.

Mide Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mide kanserinin oluşmasında beslenme alışkanlığının büyük önemi vardır. Tuzlu gıdaların çok tüketilmesi, sebze ve meyve yetersizliği beslenmeyle alakalı en çok görülen sebeplerdir. Nitrat ve nitrit tuzlar midede kanserojen madde olurlar. Midede gastrit yada ülsere neden olan h.pylori bakterisi kanseri oluşturur. Bu bakteri yok edilirse kanser riski azalır. Sigara kullanılıyorsa mide kanserine yakalanma ihtimali 5 kat daha fazla artar. Sigara midede iltihaba neden olur. Sigara gibi alkol tüketimi de mide kanseri sebepleri arasındadır.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri erken bir belirti vermez. Bu riski taşımakta olan insanlara endoskopil inceleme yapılır ve hastalık böyle teşhis edilir. Midesinde tümör bulunan bir insan gıda akışının engellenmesi veya tümörün yayılmasıyla belirtiler ortaya çıkar. Genel belirtileri ;

1- Mide kanseri hastalarının büyük bir kısmı elle muayenede bir kitle hissedebilirler.

2- Midede ağrıyla birlikte midenin ağırlaştığı hissi oluşur.

3-İştahsızlıkla birlikte kilo kaybı olur.

4- Yemekten sonra rahatsız olma ve midenin şişmesi

5- Bulantı ve kusma görülebilir.

6- Mide kanseri bulunan bir kişide kansızlık problemi oluşur.

7- Yorgunluk hali oluşur.

8- Mide yada bağırsakta kanamalar olabilir.

Uyarı: Burada yayınladığımız bilgiler ziyaretçilerimizi bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle kendi kendinize teşhis koyup tedavi yollarına gitmeyiniz. Öncelikle doktorunuza danışınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.