“Merak, bağımlılığa kapı açıyor”

Okul zili çaldı, yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Yeni okul ve yeni arkadaşlıkların farklı alışkanlıkları da beraberinde getirdiğini kaydeden Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, aileleri ve öğretmenleri yeni eğitim döneminde daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Öztürk, TUBİM’in (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) 2011 yılında okullarda yaptığı uyuşturucu araştırmasını hatırlattı. Türkiye genelinde 129 lisede gerçekleştirilen araştırmada, 6 bine yakın öğrencinin okulda tütün ve alkol gibi bağımlılık yapıcı maddeleri denedikleri ortaya çıkmış, uyuşturucu maddeyi ilk kez kullanma yaşının ise 13’e kadar düştüğü belirtilmişti. Araştırma; öğrencilerin yüzde 26,7’si (3 bin 153 kişi) sigara, puro, pipo, nargile gibi bir tütün ürününü, yüzde 19,4’ü (2 bin 297 kişi) alkollü içecekleri denediğini, yüzde 2,2’si (258 kişi) hastalık nedeni dışında ilaç kullandığını ortaya koymuştu.

ÖĞRETMENLERE VE AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Merakın, çocukları ve gençleri madde bağımlılığına sürükleyen etkenler arasında olduğunu belirten Prof. Öztürk, yeni okul dönemlerinin bu anlamda riskli olabildiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapılar açar. Anne-babaların onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmesi gerekir. Aileler özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmalıdır. Anne babalardan çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya ya da merkezleri takip etmelerini istiyoruz. Aileler, gerektiğinde bizden yardım alabilir, her konuda bize danışabilirler.”

Yeşilay’ın önleyici, koruyucu alandaki en etkili projesi olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında 81 il ve KKTC’den yaklaşık 28 bin rehber öğretmenin bağımlılıklar konusunda eğitildiğini aktaran Öztürk, “Rehber öğretmenler vasıtasıyla da 20 milyon öğrenci bağımlılık riskine karşı bilinçlendirilecek” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.