Menopoz Nedir?

Menopoz

Menopoz Nedir?

Genellikle 40 yaş sonrasından yaklaşık olarak 55 yaşına kadar geçen süre içerisinde görülen adet kanamalarının düzensizleşmesi ile sonrasında ise adet kanamalarının kesilmesi ile biten bir dönemdir.  Kısaca menopoz son adet kanaması demektir.

Menopoz hayatın doğal bir evresi olarak kabul edilmektedir. 40 yaşından önce menopoz gerçekleşir ise buna erken menopoz denilir.

Yumurtalıklardaki hormon üretiminin azalması nedeni ile adet kanamalarında düzensizlik ortaya çıkar. Hormon üretiminin azalması ile vücuttaki ısı ile ilgili alanlar etkilenir. Bunun sonucunda ateş basması, terleme gibi durumlar ortaya çıkar. Günümüzde menopoz bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Günümüzde kadın yumurtalık hormonları laboratuvar koşullarında üretilmektedir. Menopozda ortaya çıkabilecek olumsuzluklar önlenmektedir.

Menopozun Nedenleri Nelerdir?

Kadınlık hormonları olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıdır. Kırklı yaşlardan sonra yumurtalıklarda bu hormonların üretimi iyice azalmaktadır. Bu durumda menopoza neden olmaktadır.

Menopozda Görülen Belirtiler Nelerdir?

İlk dikkat çeken belirtilerden biri adet düzeninin bozulmasıdır. Yumurtlama azaldığından hamile kalma ihtimali de düşüktür.

Gece terlemesi, yüzde kızarıklık, ateş basması yaşanabilir. Bu belirtiler tüm hastalarda görülmeyebilir. Menopoz dönemi ilerledikçe yani üç ya da beş yıl sonra bu belirtiler de azalma yaşanacaktır.

Gerginlik, depresyon, sinirli olma belirtiler arasında yer alır ve uyku kalitesinde azalma yaşanır.

Bunların dışında eklem ve baş ağrısı, kas ağrıları, cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Tüm bu belirtiler menopozun klasik belirtileridir.

Menopoz döneminde görülen bir diğer belirti ise lokal olarak görülebilmektedir. Cinsel ilişki esnasında ağrı duyma bunlardan biridir. Bu dönemde vajenin kayganlığını sağlayan sıvı miktarı azalır. Bu nedenle vajen kuru kalır. Vejen incelmiştir. Elastikiyetini kaybetmeye başlamıştır. Bu nedenle ilişki esnasında ağrı, hafif kanama ve tahriş görülebilir.

Uzun dönem belirtilerinin en başında ise kemik erimesi ile kalp-damar hastalıkları gelmektedir.

Menopozun Tedavisi

Menopozda yaşanan bu olumsuz belirtiler östrojen ve progesteron hormonunun azalmasına bağlı olarak meydana çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan tedavide bu hormonlar kullanılır ve yerine konulur. Bu şekilde hayat kalitesini olumsuz etkileyecek birçok rahatsızlık en aza indirilir ve düzeltilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.