Melisa Otu Ne işe Yarıyor

Melisa otu (Melissa officinalis) anksiyete ve stres tedavisinde sık kullanılan bitkilerden. Nane ailesinin bir üyesi olan melisa otu rahatlatıcı etkisi olduğuna inanılan terpen kimyasallarını içerir.

Melisa otunun kullanımı

Melisaotunun iyileştirici etkisi olduğu bilinen durumları sıralayalım:

•    Anksiyete

•    İnsomnia

•    Uçuk tedavisi

•    Genital uçuklar

•    Sindirim güçlüğü

•    Mide ekşimesi

Melisa otunun faydaları

Günümüze dek melisa otunun insan sağlığına olumlu etkisi hakkında yapılmış sadece birkaç bilimsel araştırma bulunuyor. Geçerli araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, melisaotu aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki yaratıyor:

Melisa otu ve uçuk tedavisi

Antiviral madde içerdiği bilindiğinden melisaotunun uçuk (herpes) tedavisinde kullanımına ilişkin bazı araştırmalar yapılmış. Sonuçlar pozitif. Uçuk tedavisinde melisa otu krem ya da merhem şeklinde yüzeysel olarak kullanılıyor.

Melisa otunun yüzeysel uygulaması genital uçuk tedavisinde de olumlu sonuçlar veriyor.

Melisa otu ve Alzheimer hastalığı

2003’te yapılan bir araştırmaya göre melisa otu Alzheimer hastalarına iyi geliyor. Araştırmada iki gruba ayrılan 42 orta ve hafif seviye yetişkin Alzheimer hastasına plasebo ve melisaotu verildi. Tedavinin sonunda, melisa otu alan gruptaki hastaların kavrama fonksiyonlarında diğer gruba kıyasla çok ciddi iyileşmeler gözlemlendi. Ayrıca, melisaotu alan gruptaki hastalarda diğer gruptaki hastalara oranla daha az sayıda gerginlik ve endişe vakaları görüldü.

Melisa otu ve anksiyete

2006’da 24 sağlıklı bireyin gönüllüyle laboratuar ortamında gerçekleştirilen bir araştırmada bilimciler kedi otu ve melisa otundan yapılan bir karışımın anksiyete seviyesinin düşmesine yardımcı olduğunu gözlemlediler.

Melisa otu ve insomnia

2005’de yayınlanan bir araştırma değerlendirmesinde bilimciler melisa otunun “uyku rahatsızlıklarına iyi gelebileceğini” önerdiler, fakat “ellerindeki verilerin konu üzerinde kesin hüküm belirtmeye yeterli olmadığını” belirttiler.

Melisa otu nasıl kullanılmalı?

Melisa otu kullanımı genelde güvenli ama bazı yatıştırıcı ilaçlar ve tiroid ilaçlarıyla birlikte alınması sağlık sorunlarına yol açabilir.

Melisa otunun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini destekleyecek bilimsel bilgilerin yetersizliğini düşününce herhangi bir sağlık sorununun tedavisinde melisaotu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiği açıkça ortaya çıkıyor.

Melisa otu çayı

Melisa otu kapsül ve toz halinde bulunabildiği gibi, çay olarak da tüketilebilir. Melisa otunudemlerken çaydanlığın herhangi bir yerden buhar sızdırmamasına dikkat edin. Bu önlem bitkinin içindeki aromatik yağları kaybetmemek için öneriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.