Mantar alırken bunlara dikkat!

Uzmanlar mantar alırken, ürünün ambalajlı olmasına dikkat çekiyor. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Çağrı Mehmetoğlu, ambalajda tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bazı bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına dikkat edilmesini istedi.Mehmetoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, mantar zehirlenmelerinin özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu dönemlerde görüldüğünü belirterek, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli maddebulunan şapkalı mantarları tüketmenin ciddi zehirlenmelere yol açabileceğine dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de mantar zehirlenmelerinin son dönemde ciddi ve öngörülemez şekilde arttığına işaret eden Mehmetoğlu, Türkiye’de 2013 yılında mantardan bin 706 kişinin zehirlendiğini, bu sayının 2014 yılı Kasım ayı itibarıyla 5 kat artarak 5 bin 218’e yükseldiğini bildirdi.Mehmetoğlu, zehirlenme belirtilerinin mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değiştiğini vurgulayarak, 2 saatte gelişen mantar zehirlenme belirtilerini “sersemlik, uyku durumu, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz veboyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, terleme, bulantı ve kusma”; 6 saatte gelişen belirtileri ise “bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı ile daha sonra karaciğer ve böbrek bozukluğu” olarak sıraladı.

Kültür mantarlarında zehirli madde bulunmadığı için zehirlenme görülmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Mehmetoğlu, “Kültür mantarlarının yetiştiği ortam itibarıyla bu mantarlarda da bazı mikroorganizmalar bulunabilir. Böyle mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikayetlerinin gelişebileceği unutulmamalıdır. Mantar satın alırken ambalajlı olanlar tercih edilmelidir. Ambalajda tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bazı bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir” ifadesini kullandı.Mehmetoğlu, halkın seminer yoluyla doğal alanlarda yetişen mantarlar konusunda bilinçlendirilmesi, tüketicilerin yabani mantar yerine kültür mantarlarını tercih etmesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.