Lösemi nedir, belirtileri nelerdir?

Lösemi nedir, belirtileri nelerdir?

Tamamıyla nedeni bilinmese de ölümle sonuçlanan hastalıklardan biridir, lösemi. Çoğunlukla 2-5 yaş arasındaki çocukları hedef alır. Lösemi ahali arasında kan kanser olarak bilinir. Kan kanseri olan bir çocuk eğer 10 yaşın altındaysa tedaviden olumlu cevap olmak olası olabilirken, 10 yaş üzerindeki çocuklarda tedavi şansı daha azdır.

İnsan vücudunda kan üretimini gerçekleştiren kemik iliğinde esas hücreler bulunur. Bu belli başlı hücrelerdeki metamorfoz sebebiyle olgun olmayan kan hücreleri vücuda yayılır. Olgun olmayan kan hücrelerinin diğer kan hücrelerine tarafından daha fazla artması ve yaygınlaşması lösemi hastalığına niçin olur.

Lösemi Belirtileri

Lösemi yani kan kanseri belirtileri iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, cilt aşağıda, burun ve dişlerde kanama görülmesi, bilhassa etap kemiklerinde sızı, lenf düğümlerinde şişmeler olarak tanımlanır. Lösemi hastalığı belirtileri hayatı negatif etkilese de kan kanseri umutsuz bir hastalık değildir.

Lösemi tedavisi için son yıllarda kemik iliği nakli gerçekleştiriliyor. Kemik iliği naklinde %85 galibiyet sağlanıyor. Bu hastalığın tedavisinde moral desteği de fazla önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.