Limon Mikroplarla Tek Başına Savaşıyor

Bu sarı ve küçük meyve, vücudu mikroplara karşı koruyor. Yüksek tansiyondan varisli damarlara, romatizmadan gribe kadar birçok hastalıkla tek başına savaşıyor

Eczacı Nimet Özata, ‘Fitoterapi ve Aromaterapi’ adlı kitabında limonun uçucu yağının, tüm enfeksiyonlarla savaşması için vücudun savunma sistemini uyardığını yazıyor: “Limon yağı, boğaz ağrıları, ağız ülseri, aknede ve dişeti hastalıklarında ya da iltihapların tedavisinde antiseptik, mikrop ve bakteri öldürücü etkisi vardır. Bronşit, nezle, soğuk algınlığı ve gripten kurtulmaya yardım eder. Siğilleri ve uçuk kabarcıklarını yok eder. Kan dolaşımı üzerine tonik etkisi gösterir. Dolaşım yetersizliği, yüksek tansiyon ve varisli damarların tedavisine yardımcı olur. Burun kanaması ve küçük kesiklerin kanamalarını durdurur. Ateş düşürücü, idrar söktürücü ve peklik gidericidir. Yağlı ciltlerin dokusunu sıkılaştırır. Vücuttaki asidi önlediği için, romatizma, artrit ve hazımsızlıktaki asitten kurtarıcı etkisi vardır. Duygusal olarak canlandırıcı etkideki uçucu yağ, depresyonu ve kararsızlığı giderir.”

4 pratik yöntem

– Sabahları canlanmak için banyoda kullanılır.
– Cilt bakım ürünlerine, birkaç damla limon uçucu yağı ilave edildiğinde, kattığı hoş koku, bu ürünleri daha etkili hale getirir.
– Sağlıklı bir saç derisi ve parlak, özel kokulu saçlar için, saçlar yıkanırken, son durulama suyuna birkaç damla uçucu yağ ilave edilir.
– Boğaz ağrıları için, 2 damla sandal ağacı uçucu yağı ve 1 – 2 damla limon uçucu yağı ılık suya katılarak gargara yapılır.

MERSİN
Solunum sistemiyle üriner sistem üzerine antiseptik ve bakteri öldürücü etkisi vardır. Balgam söktürücüdür. Damar ve dokuları sıkılaştırdığı için sivilcelerde ve hemoroit tedavsinde kullanılır. Sinir sistemi üzerine etkili olup, dengeleyici özellik gösterir. Uykusuzluk ve gerilim giderici, sakinleştiricidir. Cildi hassas olanlar özellikle seyreltik olarak kullanmalıdır.

MİRHA
Mirha uçucu yağı, iyi bir antiseptik ve yatıştırıcıdır. Çatlak ya da sertleşmiş ciltler, yaralar, ağız ülseri, iltihaplı dişetleri üzerine iyileştirici etkisi vardır. Sulu egzamanın iyileşmesini hızlandırır. Mantara karşı iyileştirici özelliğinden dolayı, vajinal yıkamada ya da atletlerin ayak banyolarında kullanılır. Balgam söktürücüdür. Öksürük, grip, nezle, bronşitte kullanılır. Uyarıcı, bedeni güçlendirici ve hazım sistemi rahatlatıcısıdır. İshal, hemoroit ve hazımsızlıkta yararlıdır. Rahim güçlendiricidir. Âdet dönemi düzensizliklerine yardımcı olur. Huzursuzluk hallerini giderir, belirsizlikleri ve korkuları yatıştırır, duygular üzerine pozitif, dengeleyici etkiye sahiptir.

4 pratik yöntem:
– 10 damla uçucu yağ, 25 ml suda iyice karıştırılır. Yaralar için dıştan uygulanır ya da hemoroitler için losyon olarak kullanılır.
– 1 ml uçucu yağ, 15 ml tatlı badem yağıyla seyreltilir. Yoğun balgamlı soğuk algınlığı ve bronşitte göğse masaj yapılır.
– Akne ve deri iltihabı gibi cilt sorunlarının tedavisinde ve iltihaplanmayı azaltmak için, 2 – 4 damla uçucu yağ, 10 ml soya yağına ilave edilerek dıştan uygulanır.
– Boğaz ve dişeti sorunları için antiseptik olarak, 1 damla mirha ve 1 damla nane uçucu yağı bir bardak suya ilave edilir. Ağız çalkalanır ve gargara yapılır, su yutulmaz.

Çatlak ciltler için krem
5 damla mirha, 5 damla benzoin ve 4 damla ıtır uçucu yağı, 30 gr parfümsüz, içinde lanolin olmayan kreme ilave edilir. İyice karıştırılır ve cilde uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.