Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak zarı, kulağınıza gelen ses dalgaları ile titreyerek sesleri beyninizin algılayabileceği forma dönüştürür. Bazı durumlarda bu zar delinebilir veya yırtılabilir. Kulak zarı delinmesi, nadiren işitme kaybına yol açabilir.

Kulak Zarı Delinmesi BelirtileriEn temel belirti ağrıdır. Şiddeti kişiden kişiye değişebilir, gün içerisinde artıp azalabilir.Ağrı kaybolmaya yüz tutunca kulaktan su, iltihap ve kan ile karışmış sıvı gelebilir. Tamamen veya kısmi işitme kaybı yaşanabilir. Çınlama veya uğultu duyulabilir.Ciddi delinmelerde baş dönmesi ve yüzün diğer kısımlarında hissizlik oluşabilir.Kulak Zarı Delinmesinin Nedenleri

Enfeksiyon

Kulak enfeksiyonlarının kulak zarını delme olasılığı yüksektir, özellikle çocuklarda. Kulak enfeksiyon kaptığı zaman içeride iltihap ve benzeri sıvılar birikerek kulak zarına basınç yapar. Bu basınç miktarı artarsa kulak zarını delebilir.

Basınç Değişiklikleri

Kulak zarının arka tarafındaki vücut basıncı ile ön tarafındaki hava basıncı (su altında iseniz su basıncı) birbirine eşit olmalıdır. Bu eşitliğin ani değişimi kulak zarı delinmesi ile sonuçlanabilir. Uçak yolculukları, su dalışı sporları ve kara yolculuklarında ani rakım değişiklikleri bu durumu tetikleyebilir.

Yaralanma ve Darbeler

Kulağınıza gelen herhangi bir aşırı fiziksel etki kulak zarınızı delebilir:

Çarpma veya darbelerKulak çöpünün dikkatsiz kullanımıTemizlerken çok sert hareket etmekÇok gürültülü ortamlarKulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviler temel olarak ağrıyı azaltmaya ve iltihap kapma riskini ortadan kaldırmaya odaklanır. Ağrıyı evde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanarak azaltabilirsiniz. Ayrıca sıcak ve kuru bir bezi günde birkaç defa kulağınıza uygulamak da iyi gelecektir.

Çoğu kulak zarı delinmesi vakası kendi kendine iyileşir. İyileşmeyen durumlarda aşağıdaki yöntemler uygulanır. Her durumda tedavi sürecinde burnunuzu sümkürmemeli ve havuza girmemelisiniz. Bu sayede hem basınç farkından kaynaklanabilecek sorunlar hem de iltihap kapma riski azalacaktır.

Antibiyotikler

Bu ilaçlar hem kulak zarının delinmesine yol açan kulak içi enfeksiyonları iyileştirir hem de kulak zarının delinmesi sonucu yaralanma ile birlikte gelme riski bulunan enfeksiyonları önler.

Kulak Zarının Dikilmesi

Kulak zarınız kendi kendine iyileşmezse doktorunuz kulak zarınızı dikmeye karar verebilir. Bu işlemde doktor sıhhi özel bir kâğıdı kulak zarınıza yamar. Bu kâğıt kulak zarının iyileşmesi sürecini hızlandırır.

Cerrahi Müdahale

Nadir vakalarda doktorunuz vücudunuzun başka bir bölümünden uygun bir doku parçası alarak kulak zarınızı bu parça ile yamar.

Bu tedavilerden sonra kulak zarının iyileşmesi sekiz haftadan az sürecektir.