Kulak Arkası Şişlik Nedenleri

Kulak Arkası Şişlik Nedenleri

Kulak Arkası Şişkinlik Nedenleri: Kulak peşinde şişlik veya beze her zaman önemli afiyet problemlerine işaret eden bir sorun değildir. Ama bu durum herkes için geçerli değildir, bu sebeple de kulak peşinde şişlik olması önemsenmeli ve nedenleri hakkında bir uzmandan bilgi edinilmelidir.

Kulak Arkası Şişkinlik Nedenleri

Kulak gerisinde şişkinlik ya da beze daima ciddi sağlık durumu problemlerine muhabere eden bir sorun değildir. Fakat bu durum herkes için geçerli değildir, bu sebeple de kulak gerisinde şişlik olması önemsenmeli ve nedenleri hakkında bir uzmandan veri edinilmelidir.

Kulak peşinde inmeyen şişlikler, uzun süredir var olan beze sorunu için mutlaka doktora danışılmalı ve ayrıntılı bir muayeneden geçilmelidir. Kulak arkası şişliği önemli durumlara doğru ilerleyen bir durumsa, erken dönemde önüne geçilmelidir.

Kulak Peşinde Şişlik Niçin Olur?

Vücudumuz her bölgesinde yer alan lenfatik sistem olarak isimlendirilen bağışıklık sistemimizin bir parçası olan boyun lenf bezleri, kulak altında veya ardından bölgesel bir enfeksiyon laf konusu olduğu süre kendini gösteriyor. Yani, lenfotik-antikor olarak isimlendirilen savaşçı hücrelerin artmasına ast olarak kulak ardındaki şişlik meydana gelir.

Kulak arkasından ortaya meydana çıkan şişlikler tedbirli bir şekilde teftiş edilmelidir. Eğer boyutları 1 cm’i aşarsa detaylı bir uzman muayenesinden geçmek gerekir.

Kulak iltihabı

Kulak arkası şişlik nedenleri başında ise kulak iltihabı geliyor. Cerahat kaynaklı şişlikler ekseri kulak arkası kemiğinin üzerinde olmakta ve bu duruma dahası kızarıklık şikayeti eklenmektedir.

Kanser

Lenf düğümü ya da tükürük bezi ile alakalı şişlikler de oluşabilir. Bu cins şişlikler güvenli olmayan olabilir, mutlaka ciddiye alınmalıdır. Şiddetli ağrı, kızarıklık, 1 cm’i aşan şişlikler gibi belirtileri vardır.

Yağ kesesi

Yağ kesesi kaynaklı şişliklerin ise önemsenmemesi gerekir. Bu tür şişlikler kendiliğinden birkaç gün içinde geçer. Üzüntü oluşturabilecek bir koşul söz konusu bile değildir.

Yaralanma

Boyun bölgesine alınan yaralanmaların iyileşme döneminde de lenf düğümlerinde şişkinlik kendini gösterir. Indirimli ve ısırıklar, vücudun enfeksiyon kapmasına neden olduğu için, açık yaralar dikkatle korunmalıdır.

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Cilt veremi ve haşimato hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, kulak arkasından şişliğinde sebepleri arasındadır. Bağışıklık sisteminin zarar görmesi durumunda, vücudumuz kulak arkası lenf bezlerinde şişkinlik olarak sinyal verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.