Kronik yarası olanlar yazın dikkat!

Yazın sıvı kayıpları ve hastaların yeterince sıvı tüketmemelerine bağlı olarak yara bölgelerinin iyileşme düzeylerinin düşük olduğunu belirten Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, yeterli sıvı alımının önemine dikkat çekiyor

Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, yara bakımı açısından yeterli sıvı alınmadığı zaman yara bölgesinde oluşan dehidratasyonun (susuzluk), kan volümü düşüklüğüne neden olduğunu buna bağlı olarak da oksijen, besin öğeleri ve bağışıklık hücrelerinin hasarlı dokuya taşınmasının yetersiz olduğu için yara iyileşmesinin geciktiğini söyledi.

‘VİTAMİN VE PROTEİN DESTEĞİ ÇOK GEREKLİ’

Çevreye bağlı faktörler dışında yara iyileşmesinde beslenmenin önemine değinen Yahcı, özellikle protein, arjinin ve glutaminin yanı sıra çinko, bakır, A vitamini ve C vitamininin yara iyileşmesinde etkin olan besin öğeleri olduğunu belirtti. Deniz Yahcı sözlerine şöyle devam etti: “İyi dengelenmiş bir diyet gerekli. Vitaminler yaraların iyileşme sürecinde büyük rol oynuyor. Bundan dolayı vitamin desteği almanız çok önemli. Özellikle insan derisi proteinden oluştuğundan kesik ya da yara olduğunda ekstra protein gereklidir. Bu durum genellikle operasyon geçirenler için geçerlidir çünkü ameliyat protein ve kalori ihtiyacını artırır. Vücudunuz yaraları onarmak ve iltihabı azaltmak için antikor ve bağışıklık hücreleri üretmeye ihtiyaç duyar. Yeterli protein olmadan iyileşme gecikir ve enfeksiyon riski daha da artar. Su, en iyi serinleticidir. Suyun yerini hiçbir meşrubat, çay, kahve, ya da gazlı içecek tutamaz. Terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde mutlaka 2.5-3 litre su içmeli ve asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Yaz döneminde su tüketimine önem göstermeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.