Krizdeki üniversite hastaneleri için protokol imzalandı

Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu arasında, üniversite hastanelerinin tıbbi malzeme ihtiyaçlarını Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından temin edebilmeleri amacıyla protokol imzalandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç arasında imzalanan protokole göre, Yükseköğretim Kuruluna bağlı devlet üniversitelerinden talepte bulunanlar, üniversiteye bağlı hastanenin tıbbi malzeme ihtiyacını Sağlık Bakanlığına bağlı ilgili sağlık kuruluşundan temin edebilecek.  

Protokoller çerçevesinde Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından temin edilecek tıbbi malzeme bedelleri, ilgili üniversite hastanesinin Sosyal Güvenlik Kurumundan olan alacaklarından, mal bedellerini karşılayacak kadar olan kısmının ilgili sağlık kuruluşuna temliki ((Hukuki olarak hakkın geçirilmesi) suretiyle ödenecek.

İki yıl süreyle geçerli olacak protokole göre ödemelerin, tıbbi malzemenin üniversite hastanesine tesliminden itibaren dört ay içinde yapılması gerekiyor.

“TÜRKİYE SAĞLIK ALANINDA DÜNYAYLA YARIŞIR HALDEYSE, BU TIP FAKÜLTELERİ SAYESİNDE”

İmza töreninde konuşmasına şehit haberleri için duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Bakan Müezzinoğlu, “Türkiye sağlık alanında dünya ile yarışır bir durum yakaladıysa, bu tıp fakültelerimizin, hocalarımızın tıp fakültelerimizin kuruluşundan bugüne bu ülke insanına sağlık alanında verdikleri güçlü eğitim ve hizmet alanına sundukları insan kaynağıyla sağlanmıştır. Tıbbi malzeme alımlarında arzu eden üniversitelerimizin bizim Kamu Hastaneleri Kurumu’nun imkanlarıyla ve 4 ay sonrasındaki süreçte de SGK’da olan hakedişlerine ulaşma şeklindeki protokolü imzalama aşamasındayız. İnşallah bu can suyu sürecini 2-3 ay içerisinde atlatırız. Bizim trafikten çektiğimiz ambulanslarımızın yine eğitim amaçlı olarak ihtiyaca binaen tıp fakültelerimize tahsis etmeyi de yine bu protokolde imzalayacağız” diye konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, üniversite hastanelerinde yaşanan sorunların YÖK’ün veya üniversitelerin tek başına çözebileceği kadar basit olmadığına dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİN TIBBİ MALZEME MALİYETLERİNİN AZALMASI HEDEFLENİYOR

Saraç, “Bu protokol çerçevesinde dileyen devlet üniversitelerimizin imzalayacakları alt protokoller ile üniversite hastanelerimizin tıbbi cihaz ve malzeme alımlarındaki maliyetleri, girdi maliyetleri görülür bir ölçüde azalacak ve ciddi bir planlama yapıldığı takdirde bu kısa bir zaman diliminde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca Sayın Bakanımızın başlattığı girişim ile maddi açıdan sıkıntı içinde bulunan bazı devlet üniversitesi hastaneleri için hibe niteliğinde bir fon oluşturulmuştur” dedi.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDEKİ KAPASİTE SORUNU

Üniversite hastanelerinde yaşanan kapasite sıkıntısı hakkında Bakan Müezzinoğlu, “Bu zaman zaman bizim kamu hastaneleri için de söz konusu. Mevsime bağlı olarak yoğun bakım ihtiyaçlarında zaman zaman artışlar oluyor. Cerrahpaşa ve Çapa hastanelerinin mekan sıkıntısı var. Her ikisinin de yeniden yapılan gibi yol haritaları var. Kapasiteleri şimdi daha da daralacak çünkü bir taraftan yıkılıyor bir taraftan yapılacak. Cerrahpaşa ve Çapa üzerinden önümüzdeki 3-4 sene zorluklu ve sıkıntılı geçecek. Daha iyi ve gelişmişi yakalayabilmek için zaman zaman bu sıkıntılı süreçleri de paylaşarak azaltacağız. Biraz geciktik ama bizim arzumuz Başakşehir Şehir Hastanesi’ni bu süreçte 1-1,5 yıl gecikmemiz olmasaydı belki orası İstanbul’un ciddi yükünü alacaktı. Ama orada da fiilen şu an yeni başlamış durumdayız. Oranın da en az 1-2 yılı var” değerlendirmesinde bulundu.

BAKANLIK AMBULANSLARI PRATİK EĞİTİMLERDE KULLANILACAK

Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında imzalanan başka bir protokolle de, yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler, Sağlık Bakanlığı envanterinde bulunan ambulansları uygulamalı eğitimlerde kullanabilecek. Protokol gereği Sağlık Bakanlığı envanterinde bulunan ve terkin durumunda olan ambulanslar yükseköğretim kurumlarına devredilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.