Konak Hastalığı

Bebeklerin başında görülen kabuklaşmış deri parçalarına konak adı verilir. Sarı ya­malara benzeyen konak lekeleri bebeğinizin başının üstünde yer alır. Bazı durum­larda, konakların 3 yıl boyunca devam ettiği görülmüştür. Seboreik bezleri çok faz­la çalışan bebeklerde görülen konakların oluşumu kepeğe benzer. Konak rahatsız­lığı seboreik dermatit adı verilen rahatsızlıkla ilişkilendirilmektedir.

Seboreik der­matit kaşıntılı ve döküntülü bir deri hastalıklarındandır. Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısı­nın en çok bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit adı verilir. Bu durum en çok baş derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, ku­lak arkasında ve göğüs ortasında görülür. Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar.

Konak için önerilen modern tıp tedavileri:

Deride yangı veya enfeksiyon oluşması durumunda, antibiyotik ve kortikosteroit içeren merhemler kullanılabilir. “Cetrimide” adı verilen şampuanın kullanımı da uygundur.

Doğal sağlık tedavileri:

– Çocuğunuzun başını antienflamatuar bir etkiye sahip olan keçisakalı bitkisi ile yıkayabilirsiniz. Keçisakalı bitkisi halk arasında çayırkraliçesi, erkeçsakalı, tekesakalı olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin bitkibilim literatüründeki adı “meadowsweet”tir.

– Çocuğunuzun başına aynısafa merhemi ile masaj yapabilirsiniz.

– Homeopati alanında “lycopodium” olarak bilinen kurdayağı tozu adlı ot kuru, enfeksiyona maruz kalmamış ciltler için kullanılabilir. Uzun vadeli bir tedavi süreci istiyorsanız, deneyimli bir homeopati uzmanına başvurun.

– Kaya gülü olarak bilinen “rock rose” adlı bitki sinir bozacak kadar çok kaşınan ciltler için uygundur. Bach çiçek kremi kullanabilirsiniz.

– Bach çiçek esanslarının içinden çocuğunuza uygun olan esansları homeopati uzmanınızla birlikte seçebilirsiniz. Bu esansları şampuandan sonra kullanın.

– Lavanta ve limon yağlarını seyreltici bir yağ ile seyreltin. Elde ettiğiniz karı­şımla çocuğunuzun başına gece masajı yapın. Çocuğunuzun saçlarını ertesi sabah yıkayabilirsiniz.

– Çocuğunuzun başına zeytin yağı ile masaj yapabilirsiniz. Çocuğunuzun saçı­nı ertesi sabah yıkayın.

Evde yapabilecekleriniz:

Çocuğunuzun başını çok sık yıkarsanız, durumun daha da kötüleşmesine neden olursunuz. Yumuşak bir tarak yardımıyla, çocuğunuzun başındaki kabukları te­mizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.