kol ağrısı nedenleri

Kol ve Dirsek Ağrıları

kol ağrısı nedenleriGolfçü dirseği, dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır
Dirsek eklemi kolun üst kıs­mındaki humerus adındaki kemikle kolun alt kısmındaki ulna adlı kemik arasında yer
alır. Humerus kemiğinin alt kısmındaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilir.
Bunlardan iç tarafta yer alanı medial epikondil olarak adlandırılır.

El bileğinin bükülmesi işlevinden sorumlu olan kol kaslarının kirişleri medial epikondile yapışır. Bu kasların aşırı kullanımına bağlı olarak golfçü dirseği oluşabilir. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur Bu da ağrıya neden olur. Medial epikondilit golf oynayan kişilerde sık görüldüğünden golfçü dirseği adıyla da anılır. Ayrıca raket sporları yapanlarda, sürekli yazı yazanlarda ve marangozlarda da rastlanabilmek-tedir.
Golfçü dirseği ağrısı dirseğin iç tarafındadır, önkolun iç kenarına doğru yayıla­bilir ve eli yumruk yapınca ağrıda artış görülür.

Golfçü Dirseği Tedavisi

Ağrı geçinceye dek 3-4 saat aralıklarla 20-30 dakika süreyle dirseğe buz uygu­lanır. Dirsekte şişme varsa kolu yüksekte tutmak fayda sağlar. Şişmeyi önlemek için dirseğe elastik bandaj sarılır. Tenisçi dirseği için kullanılan dirseklikler golfçü dirseğinde de kullanılabilir. Bu şekilde kasların ağrılı epikondili zorla­maları önlenmiş olur. Ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar hem ağrının azal­masını sağlar hem de iyileşmeyi hızlandırır. Bazı hastalarda medial epikondil çevresine kortizon enjeksiyonları da aynı işlevi görür. Bu tedavilere dirençli hastalar için cerrahi tedavi düşünülebilir.

Ağrı iyileşene kadar durumu kötüleştirecek sporlardan ve aktivitelerden kaçın­mak gerekir.

2 Replies to “Kol ve Dirsek Ağrıları”

  1. lütfen cevap yazarsanız sevinirim. Benim kollarım ve dirseklerim ağrıyor. Doktora gittim kaslarda zorlanma var diyor. BUNUN için ne yapmalıyım??

  2. LÜTFEN BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ SAĞ KOLUM VE DİRSEĞİMDE ELİME VURAN AĞRIM VAR SANKİ DÜŞÜP İNCİTMİŞİM GİBİ AĞRILAR TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.