Kızartma yağını sağlıklı saklama yöntemleri

Tür mutfağının vazgeçilmezi olan kızartma yemekleri her evde afiyetle yenmektedir. Genellikle sebze ve et yemeklerinde tercih edilen kızartmalar, aşırı yağ istediği için her defasında yeni bir yağ kullanmak bütçeyi zorlayabilir.

Bu nedenle yağların düzgün ve koşullara uygun şekilde saklanması gerekir. Bazı püf noktalara dikkat ederek kızartma yağlarını sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Tülbent yardımıyla süzün
Kızartma yağını sağlıklı bir şekilde saklamanın ilk koşulu yağın iyice soğumasını beklemektir. Aynı zamanda soğumuş olan yağı temiz bir tülbent yardımıyla süzüp saklamaktır.

Bu maddeleri süzmediğiniz takdirde vücuda girdiğinde kanserojen etki yaratır ve ilerde kanser hastalığının gelişmesine neden olabilir.

Cam kavanozda saklayın
Kullanmış olduğunuz kızartma yağını muhakkak cam kavanozda saklamanız gerekir. Demir, bakır tencere veya kap içerisinde saklanan kullanılmış yağlar bu cisimlerle farklı tepkimeye girer.

Bu durum ilerleyen zamanlarda kanser ve kalp damar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir.

Buzdolabında saklayın
Cam kavanoza süzmüş olduğunuz kullanılmış yağı, dışarıda değil dolapta saklamanız gerekir. Çünkü ışık, yağda oksitlenmeye sebep olacağından besin zehirlenmelerini beraberinde getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.