Kekik çayının faydaları nelerdir?

Kekik dünya üzerinde birçok ülkede yetiştirilmekte ve çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kekik çayı kullanım şekillerinin başında gelse de, kurutulmuş haliyle baharat olarak, kekik yağı olarak birçok kullanım alanı da mevcuttur. Kekik çayının faydaları arasında boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmesi, kadınların adet döngüsünü düzenlemesi sayılabilir. Ayrıca kekik çayı bağışıklık sistemini koruması, kolesterolü düşürmesi ve mideye iyi gelmesi gibi sebeplerle de tercih edilir.

Birçok kekik çeşidi bulunmasına rağmen Fransız kekiği en yaygın olan çeşididir. Arılar kekik bitkisinin aromasını çok sever. Bu nedenle Sicilya’nın kekik balı oldukça ünlüdür.

KEKİK ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.

Antioksidan özelliği vardır.

Kekik çayı içildiğinde bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

İdrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür.

Ağız kokusunu geçirici özelliği olması da kekik çayının faydaları arasındadır.

Mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar.

Sinir sistemine fayda sağlayarak rahatlatır.

Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır.

Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.

2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmiştir. Vücutta bulunan dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Bu iki hormon depresyonu önleyici hormonlardır. Kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir.

İçeriğindeki bileşenler sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

BOĞAZ AĞRISI VE ÖKSÜRÜĞE KARŞI KEKİK ÇAYI!

Kış aylarında birçok kişide soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük gibi kış hastalıkları görülür. Öksürük ve boğaz ağrısı bir arada olan ve kış aylarında sık sık tekrarlayan rahatsızlıklardır. Havaların soğumasıyla grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanma oranı artar. Bu tip kış hastalıklarına özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe fayda sağlaması kekik çayının faydaları arasındadır. Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının yanı sıra balgam söktürücü özelliği de vardır.

KEKİK ÇAYI HAZIMSIZLIĞA İYİ GELİR!

Sindirim sistemini rahatlaması da kekik çayının faydalarından biridir. Hazımsızlığa iyi gelir. Şişkinliği önler. Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı da fayda sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan kramplara ve ağrılara da yararlı bir çaydır.

ADET DÜZENSİZLİĞİNE İYİ GELMESİ KEKİK ÇAYININ FAYDALARI ARASINDADIR!

Kadınlar adet düzensizliği sebebiyle birçok bitki çayı kullanarak adet dönemlerini düzene sokmak ister. Kekik çayı kadınların adet döngüsünü yani menstrüasyon döngüsünü düzenler. Adet dönemindeki kramplara ve ağrılara da iyi gelir. Günde 2 bardak kekik çayı tüketerek adet dönemini düzenlemek mümkündür.

KEKİK ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Mide rahatsızlıklarına iyi gelerek mideye fayda sağlaması açısından kekik çayı zayıflatır da denilebilir. Zayıflama etkisi için bir bardak su kaynatılır. Ocaktan alınarak içine bir çay kaşığı kurutulmuş kekik ilave edilir. 2 dakika kadar kekik çayı demlendirilir ve süzülerek içilir. Afiyet olsun. Aşırı demlendirilirse tadı acılaşabilir.

KEKİK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Öncelikle 2 bardak su kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın. Suyun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin. 15 dakika kekik çayının demlenmesi için bekledikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Afiyet olsun.

KEKİĞİN BESİN DEĞERİ

28 gram taze kekiğin içerdiği besin değerlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.