Kara Çorba Her Derde Deva

Batı Karadeniz’in bir kısmı, özellikle Kastamonu çevresi başta Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde yetişen Kızamık bitkisi (Amber Baris) kış aylarının vazgeçilmez çorbası oldu. Azdavay’da Merdanenin Gülü isimli lokanta da Kızamık bitkisinden yapılan Kara Çorba büyük ilgi görüyor. Lokanta işletmecisi Ayşe Şahin, Kızamık’tan yapılan çorbanın deva olduğu dertlerin saymakla bitmeyeceğini söyledi.

Şahin, “Azdavay’da yıllardır Kara Çorba adıyla bilinen Kızamık bitkisi, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını iyileştirir. Bol C vitamini ihtiva eder. Ateşi düşürür. Hazım bozukluklarını giderir. Büyüklerimizden öğrendiğimiz kadarıyla bir çok hastalıklara iyi gelmekte. Bağırsak iltihaplarını tedavi eder. Öksürüğü keser. Mideyi kuvvetlendirir. İştahı açar. Ağız yaralarını iyileştirir. Kan dolaşımını düzenler. Yüksek tansiyonu düşürür. Siyatik, romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Azdavay ve Pınarbaşı çevresinde yetişen bu bitkiyi dağdan toplar, sonra bunu kaynatıp ekşisini yaparız, turşusu yapıldığı gibi kurutarak bir de çayın içine ekleriz.” şeklinde konuştu.

Azdavaylı kadınların Kızamık’tan yaptıkları bu çorbanın adı yıllardır Kara Çorba olarak bilinmekte. Ayşe Şahin, Kara Çorba’nın en güzel tavuk eti ve tavuk suyu ile karıştırılarak yapıldığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.