‘Kanser, bu yıl 8 milyon can alacak’

Bu yıl, dünya genelinde kanserden, yaşları 30 ile 69 arasında değişen sekiz milyondan fazla insanın öleceği tahmin ediliyor.

Bu kişilerin yarısı 30-69 yaş aralığında ve bu rakam New York’un toplam nüfusuna eşit.

Önde gelen kanserle mücadele örgütü International Cancer Control’ün Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayımladığı verilere göre, gerekli önlemlerin alınmaması halinde önümüzdeki yirmi yıl içinde kanser, diyabet, akıl, kalp ve solunum hastalıklarının toplam maliyeti 47 trilyon dolara ulaşacak.

Bu rakam küresel gayri safi hasılanın yüzde 75’ine karşılık geliyor.

Bu beş kronik hastalığın ekonomiye etkisinin 2008’deki küresel finansal krizden daha ağır olacağı belirtiliyor.

Örgütün “We can. I can.” (Yapabiliriz. Yapabilirsin.” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında kamu sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesinin birçok insanın hayatını kurtarabileceği belirtildi.

‘Vakaların üçte biri hayat tarzını değiştirmekle önlenebilir’

Örgüt, dünya genelinde hükümetlerden şu taleplerde bulundu:

Rahim ağzı ve karaciğer kanserine yol açan enfeksiyonları önlemeye yönelik aşı programlarının hayata geçirilmesi.Rahim ağzı, meme ve bağırsak kanserleri için, tarama ve erken teşhis olanaklarının artırılması.Tütün ürünlerinin vergilendirilmesi, denetimi ve bu konudaki mevzuatın iyileştirilmesi.

Dernek uzmanları, kanserin önlenmesi için bireylere de önemli sorumluluklar düştüğünü vurguluyor.

Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle dünya genelindeki kanser vakalarının üçte birinden fazlasının önlenebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.