Kan ve sağlık

Kan ve sağlık

Vücudunuzdaki kan miktarını düşü­nünce, sağlığınızda ve kilonuzda kanın oynadığı ana rol fazla akılcı geliyor. Herkesin yaklaşık 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut her tarafında dolaştırmak için yürek günde 100.000 kereden safha­la atar ve her atışta takriben 7 kilo kanı hareket ettirir – günde yaklaşık 8 ton. Vücuttaki tüm kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Olasılıkla, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun gene­line oksijen taşıdığını ve gözenekli olan atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı biliyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, dinç kiloda yaşamanın anahtarını da elinde tutuyor. Her şeyden ön­ce, kan vücudunuzun iç ortamının aynasıdır: asidik kan asidik gövde, alkalik kan alkalik vücut demektir. Hem, kan hücreleri sonunda beden hücrelerine dönüşür (veya bütün tersi). Kanınızı pak, saf ve asitsiz tutmalısınız. Önerdiğim yiyecek ve meşrubat­leri de buna uygun şekilde seçtim: Bunlar sağlıklı kan hücreleri yaratacak. Vücudunuz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon cisim hücresi üretir, böylece her zaman en iyi malzemeyle çalıştığından belirlenmiş olmalısınız.
Kan insan vücudunun en temel maddesidir. Gövde hücrele­ri, kan kadar her herif doku kullanılarak oluşturulur. Bu, as­lında iki yönlü bir yoldur ve vücut hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. yine de en iyisi, sindirim ve terlemeye doğrudan doğruya alt olarak vücudun kan üretiminde sıradan yolunu takip et­mesidir. Bu en kayda değer noktada yalnızca ne yediğiniz (ve içtiği­niz) değil, bununla birlikte içinize çektiğiniz nefes de önemlidir.

Olağan kan hücresi üretimi incebağırsakta gerçekleşir. Sin­dirim işlemi aracılığıyla özgür kalan besinler, incebağırsak bo­yunca (takriben 8 metre) hassas mikro tüyler (incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler) tarafından dolaştırılır ve kan dolaşımı sırasında kan hücreleri, dokular ve organlara dönüştürülür. Akciğer aracılığıyla solunan hava atardamarlara gi­rer, mineralleri ve diğer elementleri yeni kan hücreleri yapmak için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, sonradan ihtiyaç du­yulduğunda kemik, kas, kalp, karaciğer hücreleri gibi öyle çok hücreye dönüştürülebilir.

Vücudunuz dinç olduğunda ve bazik/elektron zengini yiyecekler yediğinizde, dinç kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı vücut hücreleri üretirsiniz. Sindirim işlemi, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen pak ve etkili bir operasyon aracılığıyla par­çalar ve bu operasyon kan hücrelerini sürekli bir oksijen akışıyla yı­kar. Vücudunuz devingen kalır ve sağlıklı kilosunu korur.
Asidik/proton zengini yiyeceklerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak zarar gördüğünde veya tıkandığında, kan üretimi bozulur veya durur. Sabit kan üretimini (her milimetre küp için beş milyon!) gözetmek için gövde, ceset hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – yani kelimenin bütün anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse gövde da odur. Cisim neyse kan da odur. Kanın kalitesi -ve vücudun kalitesi- yediklerimizin ve içtiklerimizin kalitesine bağlıdır. Asidik yiyecekler yerseniz güçsüz kan hücrele­riniz ve çelimsiz gövde hücreleriniz olacaktır – ve aşırı kilonuz. Başka bir seçeneğiniz daha var: Bazik gıda ve içeceklerle, dinç bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu doğal olarak koruyan sağlıklı bir ceset geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.