Kalbiniz her ağrıdığında…

Troponin testi kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek gereksiz prosedürleri ve hastaneye yatışları azaltıyor.Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları Troponin testinin kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek hastanede kalış süresini azalttığını açıkladı.

HASTANEYE YATMAYA GEREK KALMIYORAmerika’nın en köklü medikal yayınları arasında yer alan Lancet Dergisi, yaptığı araştırmada Troponin testinin kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek göğüs ağrısı şikayetiyle gelen acil hastaların büyük çoğunluğunun daha kısa sürede taburcu olmasını sağladığını gösterdi. Bu sonuca göre hastaların gözlem ve ilave test için daha uzun süre beklemesine ya da hastaneye yatırılmasına gerek kalmıyor.Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen The Lancet’ın araştırması yüksek duyarlı Troponin testinin kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek doktorların göğüs ağrısı şikayetiyle gelen acil hastaların 2/3’ünü taburcu edebilmelerine imkan verdiğini açıkladı. Bu sonuca göre hastaların gözlem ve ilave test için daha uzun süre beklemesine ya da hastaneye yatırılmasına gerek kalmıyor. GEREKSİZ TEST YAPILMIYORAraştırmanın finansmanı İngiliz Kalp Vakfı’nın özel bir fonu ile yapıldı ve Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütüldü. Finansmanı İngiliz Kalp Vakfı’nın özel bir fonu ile yapılan araştırma Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütüldü. Araştırma sonuçlarına göre, yeni tanımlanan troponin (yüksek oranlarda olursa kalpte bir hasara işaret eden bir protein) seviyesinin kullanılmasıyla doktorlar tekrar test yapmaya gerek duymadan kalp krizi ihtimalini eleyebilecek, bu sayede gereksiz prosedürler ve hastaneye yatışlar azalmış olacak.Edinburgh Üniversitesindeki araştırmanın yazarlarından Dr. Anoop Shah konu hakkında yaptığı açıklamada “Araştırmalar yüksek duyarlı testin doktorların büyük bir güvenle hastanın kalp krizi riskinin düşük olduğunu belirlemesine ve hastaların güvenli bir biçimde acil servisten taburcu edilmelerine imkan sağlıyor. Belirlenen troponin eşiğini kullanmanın doktorlara ve hastalara büyük faydası var. Hastaya düşük kalp krizi tanısı konduğunda, hasta tam da en endişeli olduğu anda kendisine büyük bir güvence verilmiş oluyor. Taburcu olan hasta, hastaneye yatmamış ve genellikle daha çok endişeye sebep olan gereksiz bir seri troponin testinden geçmemiş oluyor” dedi.

MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK İÇİN BİR FIRSAT MI?Yüksek duyarlı Troponin testi, sağlık sistemlerindeki maliyeti düşürmek için bir fırsat olabilirİngiltere ve Galler’de göğüs ağrısı şikayetiyle yılda acil bölümlerine 700 bin hasta geliyor. Hali hazırda doktorlar hasta kabulü sırasında troponin kan testi istiyor, daha sonra 1-6 saat içinde tekrar test isteyerek hastanın kalp krizi geçirip geçirmediğini belirlemeye çalışıyor. Bu çalışmada yeni belirlenmiş bir troponin test seviyesi kullanılmış, bu sayede hasta ilk gelişinde yapılan tek bir troponin testi ile doktorların potansiyel olarak acilden taburcu edilen hasta sayısını ikiye katlamaları sağlanmıştır. Ayrıca bu durum genel olarak sağlık sistemlerindeki maliyeti de düşürmek için bir fırsat olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.