Kalbin çabuk atmasının sebepleri

Kalbin çabuk atmasının sebepleri

Kalbin çabuk atmasının birçok sebebi bulunduğuna uyarı çeken uzmanlar, kalbin hızlı atması sorununun taşikardi olarak isimlendirildiğini belirttiler. Kalbin atım sayısının %100’ün üzerine çıkmasına taşikardi problemi adı verilmektedir. Kalbin çabuk atması nedenleri başında ise sigara, içki, uykusuzluk, aşırı kafein kullanımı ve stres gelmektedir.

Kalbimizin hızı, 1 dakika içindeki atım sayısıyla nitelendirilmekte ve bu hızın normal oranları yaşımıza ast olarak çeşitlilik göstermektedir. Yeni doğmuş bir bebeğin 100 ile 140; yetişkinlerde ise 60 ile 100 arasında olmaktadır. Yürek atım hızı düşük ise bradikardi, yüksek ise taşikardi denilir.

Makalemizin başında bahsettiğimiz gibi sigara, alkol, uykusuzluk, aşırı kafein kullanımı ve stres kalbin hızlı seri atmasının nedenleri. Eğer taşikardi sorunu varsa ve bu sorun tedavi edilmiyorsa daha önemli problemler meydana gelecek demektir. Bazende bu sorunun nedeni diğer hastalıklar olabiliyor.

Kalbin süratli atmasına yol açan bu hastalıkların başında ise damar sertliğine yan koroner yetersizlikleri, kalp yetersizlikleri, yürek iltihapları gelmektedir. Kimi zamanda sebebi meçhul problemlerde kalbin hızlı atmasına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.