Kahvaltının faydaları nelerdir?

Kahvaltının atlatılmaması gereken en önemli öğün olmasının sebepleri!

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR
Vücudunuz saatlerdir yememeye “yavaşlayarak” karşılık verir, metabolik hızı yavaşlatır ve enerji korumak için daha az kalori yakar. Kahvaltı ederek metabolizmanızı uyandırıp vücudunuzu çalıştırır, kilo vermek için gereken kalorileri yakar.

DAHA FAZLA YİYEREK DAHA AZ KİLO ALIN
Araştırmacılar, kahvaltı eden kişilerin kilo verme ve o kiloyu koruma şanslarının daha yüksek olduğunu tekrar tekrar göstermiştir. Kahvaltıyı atladığınızda o kadar acıkırsınız ki öğlen vakti danalar gibi yersiniz.

15 kilo veren ve onu 1 yıldan fazla koruyan kişilerin yüzde 90’ı haftanın çoğu gününde kahvaltı ettiklerini bildirdi.

DAHA BAŞARILI OLUN
Kahvaltı sizi uyandırır. Çalışmalar gösteriyor ki kahvaltı eden kişiler, kahvaltı etmeyen kişilerden daha dikkatli oluyor ve sınavlarda daha başarılı oluyor. Kahvaltı etmek hafızayı geliştirir ve yeni bilgiyi almayı gerektiren görevlerde olumlu yönde etki eder.

Tersine, aç bir çocuk zor görevlerle karşılaştığında kayıtsız, ilgisiz ve sinirli olabilir. Yetişkinlerin de kahvaltıya çocuklar kadar ihtiyacı vardır.

Kahvaltı günün geri kalanında yiyemeyebileceğiniz yiyecekleri yeme şansı verir
Yağsız süte karıştırılmış tam tahıllı gevrekler veya yumuşak meyvelerle hata yapmazsınız; işte tek bir tasta lif, folik asit ve kalsiyumunuz.

KAHVALTIYI ATLAMAK KİŞİYİ DAHA SİNİRLİ YAPAR
Çalışmalar gösteriyor ki kahvaltı eden kişiler daha iyi ruh haline sahiptir. Kahvaltı sizi güne doğru yolda başlatır. Sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlarsanız öğlen yemeğine hazırlanırsınız. Kahvaltı seçimlerinize biraz dikkat ederseniz öğlen yemeğinde daha mantıklı şeyler seçmeniz daha olasıdır.

SABAHLEYİN ŞEKERLİ ÇÖREKLERE SALDIRMAYIN
Bunlar birkaç saat sonra kan şekerinizin düşmesine neden olur. Sizi canlandıracak bir şey istersiniz ve muhtemelen başka bir şeker akımı için yüksek şekerli karbonhidrat kavrarsınız.

KAHVALTI VÜCUDUNUZUN DAHA İYİ ÇALIŞMASINI SAĞLAR
Sağlıklı bir kahvaltı içeren bir program hazırlayın ve güne hazır olun.

KAHVALTIDA TATLI YEMEYİN
Şekerli bir çörek veya 30 gr şeker içeren kahvaltılık barın kahvaltı unsurları olduğunu düşünüyorsanız bir daha düşünün. Şekerli çörekler, kızarmış ve yağlı şeker hamurlarıdır ve birçok kahvaltılık bar “şeker barları” diye etiketlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.