Kadınlarda Vajina Kokusu Neden Olur Ve Tedavisi

Fizyolojik Doğal Olan Vajinal Akıntılar ;

Bu vajinal akıntı çeşidi her kadında bulunabilen ve olması herhangi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmeyen vajinal akıntılardır. Bu akıntı çeşidi yumurta akına benzer bir yapıdadır ve genellikle kokusuzdur fakat bazı kadınlarda bazen ekşimsi bir kodu olacak şekilde bir vajinal akıntı olabilir bu akıntıların bir diğer özelliğide genelde yanma hissi uyandırmaz ve cinsel ilişki sırasında acı verme durumu söz konusu değildir ve uzun süre boyunca devam edebilen akıntılardır.

Bu akıntılar zaman zaman normale göre çok fazla olabilir hatta bazı kadınlar bu akıntılardan dolayı kullandıkları ped ve iç çamaşırları devamlı ıslak olabilir. Genelde kadınlarda yumurlama döneminde akıntının kıvamı biraz daha sıvılaşma gösterebilir bu yumurtalama döneminde yumurtanın daha kolay dönlenmesini sağlayan bir durumdan kaynaklanıyor diyebiliriz.

Özellikle adet döneminde bazı kadınlarda vajinal akıntı daha çok koyulaşma gösterebilir hatta bu akıntılar vajinada belli bir kokuda yayılmasını sağlayabilirler bu adet dönemine etki eden hormonlarla alakalı bir durumdan kaynaklanır diğer bir taraftan hamile olan kadınlarda bu hormon seviyeleri devamlı üst düzeyde olduğundan bu durum tüm hamilelik boyunca devam edebilir. Doğal olan akıntılar genel anlamda bu şekilde tanımlanabilir tabi bu durum bazı zamanlar farklılık gösterip çok ileriye giderse ve akıntının rengi ve tarzı çok farklılaşırsa direk bir uzman doktora görünmekte fayda vardır çünkü bu durum sağlıksız bir durumun habercisi olabilir.

Doğal Olmayan Vajinal Akıntılar;

Vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilecek vajinal akıntılar doğal akıntılara göre biraz daha farklılıklar gösterir ve bu gibi durumlarda doğrudan bir uzman doktora görünmek her zaman yararınıza olacaktır. İsterseniz birazda doğal olmayan akıntılardan ve bunların sonuçlarından bahsedelim

Eğer vajinanızda oluşan akıntı

* süte benzer beyaz bir akıntı
* Yeşil yada sarıya benzer bir renkte ise
* Et suyuna benzer bir yapıda ise
* Kanlı bir akıntı ise
* Yada kötü kokulu bir akıntı mevcutsa

Bu durum bir hastalık belirtisidir ve bu akıntılar beraberinde yanma, kaşıntı, idrarda yanma, cinsel ilişki ile beraber acı hissi, kanama, vajinada şişlik gibi durumları ortaya çıkarabilir bu tarz bir durumda vajinada bir enfeksiyon olma ihtimali çok yüksektir ve uzman bir doktora başvurarak bir vajina kültürü yaptırmak iyi olacaktır. Enfeksiyon haricinde bu durumlara sebebiyet verecek durumlarda olabilir bunun için mutlaka ki doktorunuza görünmeniz gerekecektir.

Birazda akıntılara sebebiyet verecek durumlardan bahsedelim aslında vajinal akıntılara sebebiyet veren en önemli nedenlerden biri de vajinal temizlikten kaynaklanır özellikle cinsel ilişki ve adet döneminden sonra bilinçsizce yapılan vajina içi yıkama geleneği çok risklidir bu tarz durumlardan sonra vajinanın dış kısmı silinmesi gerekirler malesef ülkenizde vajina içini yıkama geleneği de vardır bu hareket malesef çok yanlış bir harekettir ve kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında giyilen çamaşırın devamlı değiştirilmesi ve doğal ürünlerden üretilmiş kumaşlardan yapılmış çamaşırlar giyilmelidir. Banyo, havuz, tuvaletler gibi ortak kullanım alanlarında temizliğe çok dikkat edilmeli vücudunuzu rahatsız edecek kadar dar elbiseler giyilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki bir miktar vajinal akıntı olması çok doğaldır hatta akıntı olmayıp kuruluk olursa buda bir hastalık belirtisidir kadınların en çok dikkat etmesi gereken şey kişisel temizliğe dikkat etmeleri ve vajina içini yıkamamalarıdır. Biraz daha dikkat ve özen her zaman daha mutlu bir sağlık demektir.

Akıntı vajinada ve değdiği yerlerde kaşıntı yapıyorsa bu vajinal mantar habercisidir.

Sevgili arkadaşlarım, vajina tıpkı vücudumuzun diğer bölgeleri gibi bakım, temizlik ve daha çok hijyen ister. Saten, ipeksi çamaşırlar giymekten kaçının, kesinlikle çamaşırınız pamuklu olmalı, kaşıntı gibi bir durumda asla dar şeyler giymeyin, eğer evdeyseniz çamaşırınızı çıkartın uyuyun. Vajinanızı çok sıcak suyla ve sabunla yıkamaktan kaçının. Vajinal şampuanlar var, hem tıbbı şampuanlar hemde kozmetik vajina laşmpuanlar var, vajina temizliğinde bu şampuanları kullanın. Vajinal rahatsızlıklarınızı asla göz ardı etmeyin ve çok kısa bir zaman içersinde uzman dokdora görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.