Kadında Orgazm Bozukluğu

Kadında Orgazm Bozukluğu

Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli ya da yineleyici biçimde gecikmesi ya da olmamasıdır.

Sınıflama

Orgazm sorunu farklı şekillerde görülebilir:

Hiç orgazm olmama
Her cinsel aktivitede orgazm olmama
Mastürbasyonda orgazm olabiliyorken cinsel birleşme sırasında orgazm olmama şeklinde sınıflanabilir.
Orgazm bozukluğu tanısını koymak için iyi bir değerlendirme önemlidir. Kadının yaşı, cinsel deneyimi, aldığı cinsel uyarının yoğunluğu, ön sevişmenin yeterli olup olmadığı değerlendirmede ve tanıyı koymada önemlidir.

Vajinal ve klitoral orgazm farklı mı?

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.

Cinsel birleşme sırasında orgazm gerekli mi?

Cinsel ilişki öpüşme, okşama, sarılma, dokunma, oral seks, sürtünme ve cinsel birleşmeden oluşur. Bunların hepsinden farklı zevkler alınır ve orgazm cinsel ilişki sırasında alınan hazlardan biridir, orgazm saniyeler sürerken, cinsel birleşme dakikalar, sevişme ise çok daha uzun sürebilir. Cinsel ilişkideki mutluluğu cinsel doyum belirler.

Orgazm olamamanın nedenleri:

Yeterli cinsel uyarının, ön sevişmenin olmaması, özellikle klitoris uyarısı orgazmda önemlidir, kadında orgazmın tetiğini klitoris uyarısı çeker.
Partneriyle yaşadığı duygusal sorunlar
Orgazm olup olmayacağı ile ilgili kadının yaşadığı performans anksiyetesi
İstemediği bir eşle birlikte olması
Partnerde erken boşalma olması
Fiziksel, psikiyatrik hastalık, özellikle depresyon ve anksiyete bozuklukları
İlaç kullanımı, özellikle antidepresanlar orgazmı geciktirebilir ya da engelleyebilir.
Yetersiz cinsel deneyim, orgazm öğrenilen bir şeydir, kadının yaşı ilerledikçe ve yeterli cinsellik yaşadıkça vücudunu daha iyi tanıyacağından orgazma ulaşması da daha mümkün olur.

Orgazmla ilgili bilinmesi gerekenler:

Kadının orgazm olması için klitoral uyarı gereklidir.
Klitoral uyarı doğrudan klitorisin uyarılması veya üzerine baskı uygulanmasıyla yapılabilir.
Kadının üstte olduğu pozisyonda klitorise olan baskı en yoğundur.
Orgazmı ortaya çıkaran uyarı derecesi kadından kadına farklılık gösterebilir, hatta aynı kadında farklı zamanlarda farklı derecelerde uyarılma orgazm için gerekli olabilir.
Kadınların orgazm eşikleri farklı olabilir. Bazı kadınlar herhangi bir cinsel uyarıyla orgazm olabilirken bazı kadınlarda yoğun ve uzun klitoral uyarı gerekebilir

Tedavi

Öncelikle orgazm olamamaya neden olan etken saptanır ve bu ortadan kaldırılmaya çalışılır, eğer yeterli uyarı yoksa, ön sevişme kısa ise, klitoris uyarısı sevişme sırasında ihmal ediliyorsa uygun egzersizlerle bu sorun aşılmaya çalışılır.

Partnerde erken boşalma sorunu varsa öncelikle bu sorun tedavi edilir.

Eğer altta yatan bir psikiyatrik hastalık ve ilaç kullanımı varsa bu durumda psikiyatrik hastalık öncelikle tedavi edilir, ilaç ise ya değiştirilebilir, dozu azaltılabilir ya da eğer kişinin hastalığı düzelmişse kesme düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.