İyi uyku için alternatif öneriler

İşte iyi uyku için 9 öneri:

– Bilişsel davranışçı terapi deneyin

Bir psikoloğa gittiğinizde mutlaka bir terapi ekolünü kullanarak terapinizi gerçekleştirir. Bilişsel davranışçı terapi de bunlardan bir tanesidir. Uzmanlara göre ise uykusuzluk çekenler için bilişsel davranışçı terapi maksimum faydayı almanızı sağlayacak terapi yöntemi. Psikolog ya da psikiyatrınız sizden bir uyku günlüğü tutmanızı ve uyku alışkanlıklarınızı değiştirmenizi isteyebilir.

 

– Yataktan çıkın

Dr. Michael A. Gardner, insanlar uykuya dalamama şikayetlerini anlatırken en sık söz ettikleri şeyin bitmeyen düşünceler olduğunu söylüyor. Ancak yine Gardner’a göre eğer bu düşünceler beyninizde 20-40 dakika kadar dolaşmaya devam ediyorsa ve sizi uyutmuyorsa en iyi çözüm yataktan çıkmak. En az yarım saat farklı şeyler yaptıktan sonra kendinizi yorgun hissettiğinizde tekrar yatağa girmek en iyisi.

– Kaslarınızı gevşetecek etkinlikler yapın

1915 yılında ilk kez uygulanan bu teknik hep kullanılacak ve asla eskimeyecek yöntemlerden biri ve çok basit. Kaslarınızı önce kasın sonra bırakın.

 

– Sıcak banyo

Bu da biraz klişe tavsiyelerden olabilir ama etkisi de hiç değişmeyecek ve azalmayacak olanlardan bir tanesi. Sıcak bir banyo vücut ısısını yükseltecek ve banyodan çıktığınız anda da düşecek. Böylece vücut kendisini uykuya hazırlayacak. 1985 yılında yapılan bir araştırmaya göre sıcak banyo yapan insanlar hem daha hızlı uyuyor hem de daha iyi kalitede uyumuş oluyor.

 

– Meditasyon

Sadece kaslarınızı ya da sadece zihninizi boşaltmak bazen işe yaramayabilir. O yüzden hem zihninizi hem kaslarınızı gevşetmek için meditasyon yapabilirsiniz.

– Ter atın

 

Düzenli egzersiz yapan insanlar farkında olmayabilir ancak uykuya dalma bakımından en şanslı gruptalar. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre fiziksel olarak aktif olanlar olmayanlardan daha iyi uykuya dalıyor.

 

– Aromaterapiyi deneyin

Esanslı yağlar, banyo kokuları ya da kokulu bir yatak şiltesi… 2005 yılında yapılan bir araştırmada göre özellikle hafif bir lavanta kokusunun yatağa girmeden önce daha derin uyku sağladığı ortaya çıktı.

 

– Yatak odanızı düzenleyin

Insomnia yaşayan insanlar için yatak odaları bir noktadan sonra savaş alanı gibi olur. Sürekli uyuyamadığını hatırlatan bir köşe olmaktan çıkarmak için ufak değişiklikler yaparak odayı yenileyebilir. Hatta sadece yeni bir çift çarşaf almak bile bir şeyleri değiştirebilir. Ayrıca tüm elektrikli cihazları kapatmak elektromanyetik kirliliği önler ve bunun yanında cep telefonlarınızı da kapatmalısınız.

 

– Kafein alımına dikkat edin

Çay, kahve iş hayatının ana yaşam damarlarından biri olabilir. Kafeinin belli dozda, yüksek tansiyon problemi olmayanlarda faydası da var ancak yine de kahvenizi 16.00’dan sonraya bırakmamaya çalışın. Çünkü uyku kaçırmaya birebir.