İştah düşmanı besinler

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve stres, obezitenin artmasına neden oluyor

Beslenme ve diyet uzmanı Fatma Baysal, uzun süre aç kalmak yerine sık ve az yemek yemeyi önererek “Bütün hastalıkların kaynağı dolu mide. En zengin öğün kahvaltı en hafif öğün ise akşam yemeği olmalı. Yemekler en az 20-30 dakikada, çok iyi çiğneyerek yenilmeli. Yemekten hemen sonra çay, kahve veya tatlı tüketmeyin” dedi.

Fatma Baysal, iştah düşmanı besinleri şöyle sıraladı:
Badem ve ceviz: E vitamini ve magnezyumdan oldukça zengindir. Kilo kontrolüne, insanlarda tokluk hissini arttırarak yardımcı olur.
Kahve: Günde 1-2 fincan kahve tüketmek zihni canlandırırken aynı zamanda iştahı da baskılar. Potasyum açısından da oldukça zengin olan kahveyi tüketirken şeker ve krema tercih etmemeye çalışın.
Yumurta: Her gün kahvaltıda 1-2 adet yumurta tüketenler, tüketmeyenlere göre daha az acıkıyor. Anne sütünden sonraki en sağlıklı protein olarak bilinir.
Salata, sebze çorbası, sebze suyu: Fazla yağ ve un eklenmeyerek yapılan sebze çorbalarının kalorisi çok düşüktür. İştah kontrolünü sağlamakta zorlanan bireyler.
Avokado: Lif ve kalp dostu tekli doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin olan avokado tokluk hissi verir. istediği kadar tüketilebilir. Tokluk hissinin çabuk oluşmasını sağlar.
Yeşil çay: Özellikle ödem attırıcı etkisi sayesinde zayıflama diyetlerinin vazgeçilmez çayıdır. Kan şekerini düzenler, tokluk hissi sağlar.
Yulaf ezmesi: Tokluk hissi verir. Açlık hormonunu baskılar.
Tarçın, karanfil: Kan şekerini dengeler. Çaylara, süte eklenebilir. Meyveleri dilimleyip üzerlerine tarçın serperek tüketmeyi deneyebilirsiniz.
Keten tohumu:Lif bakımından oldukça zengin olan keten tohumu, sağlıklı yağ kaynaklarından biridir. Omage3, omega6 içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.