İmpetigo

Önemli Noktalar
-İmpetigo bakterilerin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur.

-İmpetigo yaygın olarak yüz ile kol ya da bacaklarda oluşur.

-İmpetigo bulaşıcıdır ve bir aile bireyinden diğerine ya da okulda bir çocuktan diğerine geçebilir.

-İmpetigo antiseptik deri solüsyonları ile tedavi edilir. Ayrıca, ağızdan antibiyotik alınması ya da deriye antibiyotikli krem sürülmesi de gerekebilir.

İmpetigo nedir?
İmpetigo, deride akıntı ve kabuk oluşumuna ve bazen de su toplayan kabarcıklara neden olan bakteri kökenli bir cilt enfeksiyonudur. Yüz ya da kol ve bacaklar gibi belli bölgelerde birkaç gün içinde oluşur. Bazen gövdeye de yayılabilir.

İmpetigo çok bulaşıcıdır ve bu bağlamda bir aile bireyinden diğerine veya okulda çocuklardan birbirlerine bulaşabilir. Bu nedenle “okul yaraları” olarak
da adlandırılır.

Enfeksiyon normal olarak herhangi bir belirtiye neden olmaz ve yara izi bırakmaz. Bazen egzama gibi bir cilt hastalığının üzerinde oluşabilir. Bu, egzamalı derinin patlayarak sarı kabuklu daha kötü bir duruma gelmesine neden olabilir.

Nasıl tedavi edilir?
İmpetigo bir böcek ısırığının kaşınması ya da derideki hafif bir çatlağın mikrop kapması sonucunda başlayabilir. Bunu önlemek için, kesik ya da çiziklere antiseptik solüsyon sürülmesi gerekir.

Enfekte olan deriyi antiseptik solüsyon ile yıkama ve doktorun verdiği antiseptik kremi sürme hafif impetigo vakalarının tedavisinde etkili olabilir.
Enfeksiyonun çok yaygınlaşması durumunda, doktor antiseptiklerle birlikte kullanılmak üzere antibiyotik (ağızdan) verebilir.

İmpetigo enfeksiyonu olan çocuklar diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır. Ağızdan antibiyotik tedavisinin başlamasının ardından 24 saat sonra çocuk artık bulaştırıcı değildir ve enfeksiyonu başkalarına bulaştıramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.