İkinci el sigara dumanına dikkat!

Weill Cornell Tıp Fakültesi bilim adamları, sigara içmeyenlerde, ikinci el sigara dumanının genetik aktivite değişikliklerine neden olduğuna dair ilk biyolojik verileri tespit etti.

Araştırmayı değerlendiren Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız; “Araştırma, en ufak bir maruziyetin bile insanda saklı hastalık genlerinin şalterini açtığını göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Weill Cornell Tıp Fakültesi bilim adamları, sigara içmeyenlerde, ikinci el sigara dumanının genetikaktivite değişikliklerine neden olduğunu tespit ettiler. Sigara içenlerin hücrelerinde aktif olan, ancak sigara içemeyenlerde aktif olmayan 372 gene odaklanarak yapılan araştırmaya göre, sigara içmeyenler yüzde 34, sigara içenlerle ise yüzde 11 oranında aynı aktif gen aktivitesini paylaşırken, araştırmada görülen genetik değişikliklerin, sonraki akciğer hastalıklarına doğru ilk moleküler adımları oluşturduğu ortaya konuyor. Araştırmayı değerlendiren Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız; “Araştırma, en ufak bir maruziyetin bile insanda saklı hastalık genlerinin şalterini açtığını göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

-25 BİN GEN TEST EDİLEREK HANGİLERİNİN SİGARA DUMANINA YANIT VERDİĞİ İNCELENDİ-

Weill Cornell Tıp Fakültesi, “Solunum yolu hücrelerinin düşük düzeylerdeki tütün dumanına gösterdiği biyolojik tepkiler” konulu araştırması yayınlandı. Weill Cornell Tıp Fakültesi’nde Dr. Ronald Crystal yönetiminde çalışan bir grup bilim adamının, bir kısmı sigara içen, bir kısmı ise hiç sigara içmemiş 121 gönüllü denek üzerinde genetik aktivite bakımından solunum yolu hücrelerini inceleyen araştırmasında, deneklerin sigara dumanına maruziyetini objektif olarak ölçebilmek için nikotin ve kotinin gibi nikotin metabolitleri ölçüldü. Bu kapsamda, çalışmaya katılanların idrar örnekleri de incelendi. Kanser, KOAH, amfizem veya bronşit gibi akciğer fonksiyonunun bozulduğu hastalıklarda, akciğerlerin hava soluma yetisini kaybetmesi, ilk olarak solunum yolu hücrelerinin etkilenmesiyle başlıyor. Araştırmaya göre, duman ister doğrudan sigaradan çekilsin ister ortamdaki ikinci el sigara dumanından solunmuş olsun, nefes borusundan başlayıp ciğerlerin derinliklerindeki minik hava keseciklerine kadar bronşu çevreleyen tüm solunum yolu hücreleri sigara dumanı ile karşı karşıya kalan ilk hücreleri oluşturuyor. Bu hipotezden yola çıkan araştırma ekibi, bronkoskop kullanarak gönüllülerin solunum yollarından aldıkları hücreler içinde tanımlı 25 bin insan genini test ederek ve hangilerinin sigara dumanına yanıt verdiğini (etkinleşme veya etkisizleşme şeklinde) inceledi. Böylece araştırmanın çerçevesini, sigara içenlerin hücrelerinde aktif olan, ancak sigara içemeyenlerde aktif olmayan 372 gene odaklanarak daraltıldı.

-VÜCUDA GİREN DUMANLA KARŞILAŞAN İLK HÜCRELER KANSERE DAVETİYE ÇIKARTIYOR-

Araştırmada ayrıca denekler, idrardaki nikotin düzeyine göre yüksek düzeyde tütün metaboliti taşıyan sigara içicileri; bu bileşenleri hiç taşımayan sigara içmeyenler ve bu iki grup arasında kalan düşük maruziyet verilerine sahip olanlar şeklinde üç gruba ayrıldı. 372 genin karşılaştırılmasının yapıldığı bu 3 grup içinde bilim adamları, hayatında hiç sigara içmemiş ve nadiren içen kişileri de dahil ettikleri düşük maruziyet grubunun, sigara içmeyenlerle yüzde 34 oranında, sigara içenlerle ise yüzde 11 oranında aynı aktif gen aktivitesini paylaştıklarını tespit edildi. Sonuçlar, ikinci el sigara dumanına maruz kalan düşük maruziyet grubunda görülen genetik değişikliklerin, sigara içenlerinki ile benzeştiğini göstermiş. Öyle ki araştırma da görülen genetik değişikliklerin sonraki akciğer hastalıklarına doğru ilk moleküler adımları oluşturduğu ortaya konuyor.

-GENLERİMİZ DEĞİŞİKLİĞE UĞRUYOR-
Araştırma ekibinin başındaki Dr. Crystal araştırmayla ilgili sonuçları şöyle yorumladı:
“Benim için ilginç olan akciğer hücrelerinin sigara dumanına karşı ne kadar hassas oldukları. Ha birilerinin sigara içtiği bir partiye gitmişsiniz, ha haftada bir adet sigara içmişsiniz, hiç fark etmez. Maruziyetinizin düzeyi ne olursa olsun, akciğer hücreleriniz bundan etkileniyor ve yanıt veriyor. Bir kömür madenindeki kanaryalar gibi canhıraş biçimde bağırıyorlar: ‘Değişim geçiriyoruz. Bu çevresel duman tehditine karşı yanıt vermek için, ya etkinleşerek ya da etkisizleşerek genlerimiz değişikliğe uğruyor.”

Amerikan Akciğer Derneği Başkanı Dr. Norman Edelman ise araştırma hakkında, “Bu araştırma, ikinci el sigara dumanının solunmasının sağlığa zararlı olduğu ve solunum yoluna zarar verdiği yönünde çok önemli bir kanıt sunuyor” dedi.

-ARAŞTIRMA, SİGARA DUMANININ SAKLI HASTALIK GENLERİNİN ŞALTERİNİ AÇTIĞINI GÖSTERDİ-
Araştırmayı değerlendiren Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, “Bu çalışma sigara dumanının güvenli dozu olmadığını, en ufak bir maruziyetin bile insanda saklı hastalık genlerinin şalterini açtığını göstermiştir. Sigara dumanından korunmanın tek geçerli yolu yüzde 100 dumansız hava sahasıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.