İÇ KULAK RAHATSIZLIKLARI

Toplum içinde iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen “Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV) başın pozisyonuyla aniden başlayan, kısa süren ve tüm dünyayı başınıza yıkma hissi veren bir baş dönmesidir.

BPPV adını bir süre sonunda kendiliğinden düzelebilmesi (benign), kısa süreli ataklarla gelmesi (paroksismal), başın belirli pozisyonlarıyla ortaya çıkması (pozisyonel) gibi özelliklerinden alır.

Baş dönmesinin en sık rastlanılan nedenidir

İç kulak kristallerinin oynaması tüm baş dönmelerinin % 30’unu oluşturmaktadır ve tüm baş dönmeleri içinde en sık görülenidir. Bütün yaş gruplarını etkileyen ve bu kadar yaygın bir hastalık olmakla birlikte maalesef ülkemizde hala yeterince tanınamamakta ve hastalara gereksiz tedaviler verilmektedir.

Belirtiler:

Bulantı ve kusma da eşlik edebiliyor. Ani başlayan ve saniyeler süren şiddetli baş dönmesine; hızlı göz hareketleri, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme gibi yakınmalar da eşlik eder. Hiç kuşkusuz bu hastalığı yaşayanlar bu tanımı çok daha fazla renkli ve gürültülü yapmaktadır. Hastalarımız atakları şöyle tarif ederler: “Yatakta sağdan sola dönüyordum, ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim, perde asıyordum, markette bir rafa uzanmıştım ki aniden tüm dünya, etraf dönmeye başladı. Bu dönme o kadar şiddetliydi ki; etrafımdaki hiçbir şeyi tanıyamaz hale geldim. Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik etti. Bu atağın tek güzel tarafı ise kısa sürmesi oldu.” Bu tarif gerçekten de BPPV için son derece tipiktir. Ataklar sadece saniyeler sürer. Dakikaları geçmesi beklenmez.

İç kulak bilindiği gibi denge organımızdır. Burada yer alan kanallarda gözle görülemeyecek çok küçük kum tanesi gibi partiküller vardır. Darbe, uzun süreli yolculuklar, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok nedenle bu kristaller yerinden oynayarak denge sistemini uyarırlar. Hastamızın bazı baş hareketlerinde ise; bu kristaller yer değiştirecek ve baş dönmesi atağı kaçınılmaz olacaktır.
Tanı ve tedavi: Tanıda hastanın başına belli pozisyonlar verdirilerek göz hareketlerine bakılması yeterlidir. Bu manevra bazı cihazlarla kayıt da edilebilir. Tedavisi ise yerinden oynamış olan bu taneciklerin yine belli bazı baş hareketleriyle yerine yerleştirilmesidir. İlaç tedavisine gerek yoktur. Hastamıza tek önerimiz ise 3 gün boyunca gibi bazı hareket kısıtlamalarıdır. 3 gün sonra tekrar kontrolleri yapılacak hastamızda son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.