huzursuz bacak sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

huzursuz bacak sendromuGeceleri uyumaya çalışırken, bacaklarınızın ağrıdığını, bacaklarınıza kramp girdiğini, bacaklarınızı hareket ettirmek istediğinizi, bacaklarınızı kaşımak istediğinizi hissederseniz, bu durum sizin uykunuza engel olur ve tüm gün uykusuzluk problemi ile savaşmanıza neden olur ise, siz kesinlikle, huzursuz bacak sendromu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durum bir bacak sorunu değil; uyku sorunudur.Ve nedeni, tam olarak bilinememektedir. kesin bir tedavisi olması da beklenmemelidir. Çünkü huzursuz bacak sendromunun nedeni bilinmediği için, tedavi yöntemi hakkında da henüz bir fikir ortaya atılmış değildir.

Huzursuz bacak sendromu, her yaştan herkeste görülebilecek olan bir uyku sorunudur. Bu durumda, sizlere tavsiye edilen, yatağınızda uzanarak, ve ayaklarınızı dinlendirerek, huzursuz bacak sendromunun geçmesini beklemek değil; bunun yerine, kalkıp biraz yürüyerek huzursuz bacak sendromunun geçmesi için çabalamaktır.

Huzursuz bacak sendromunun giderilmesi için kesin bir neden elde edilmemekle birlikte, bazı durumların da huzursuz bacak sendromuna sebep olduğu düşünülmektedir. Bu sebeplere kısaca bir bakacak olursak: uzun araba ve uçak yolculukları gibi, bacakları hareketsiz bırakan, ve sürekli aynı pozisyonda durmasını sağlayan sebepler. Aşırı yorgunluk şeklinde kendisini gösteren, sürekli hareket halinde olma hali; ki bu duruma alışkın olmayanlar çok daha fazla etkileneceklerdir. Kafeinli içecekler ve yiyecekler de yine, huzursuz bacak sendromu durumunda karşımıza çıkabilecek olan sebepler arasında yer alırken; alkol tüketimi, bazı yan etkisi olan ilaçlar ile, bir takım sağlık sorunlarının da huzursuz bacak sendromuna etkileri olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Huzursuz bacak sendromu için, teşhis amaçlı kullanılabilecek bir alet olmadığını belirtmekte büyük fayda görülmektedir. Huzursuz bacak sendromunu doktorunuzun teşhis edebilmesi için, sizin geçmiş sağlık öykünüzü bilmesi; ve bir takım incelemelerde bulunması gerekmektedir. Bunun yanında, bir gece, doktorunuzun gözetiminde kalmanız da, huzursuz bacak sendromunuzun teşhis edilmesi için gerekebilmektedir. Uyku durumunuzu inceleyen doktorunuz, buna göre, daha rahat teşhis koyabilmektedir.

Sizin doktorunuz da size huzursuz bacak sendromu teşhisi koydu ise, dikkat etmeniz gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Nelere dikkat etmeniz gerektiğine kısaca değinecek olursak: Öncelikle, kafein ve alkolden uzak kalacağınız, sağlıklı bir beslenme tarzını benimsemeniz gerekmektedir. Hijyen açısından güvenli bir yatakta uyumalı; ve, aynı saatte uyuyup, aynı saatte uyanmaya özen göstermelisiniz. Bacaklarınıza masaj uygulaması yaparak, esnetmeye çalışabilirsiniz. Zaman zaman sıcak duşlar ile bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Ve son olarak da bacaklarınıza, soğuk; veyahutta sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.