hızlı kilo vermek sağlıklı mı

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mı ? Zararları Neler ?

hızlı kilo vermek sağlıklı mı Hızla Verilen Kilo Geri Alınır, Sağlıklı Kilo Vermek Önemlidir

Kısa sürede ya da fazla kilo vermenin zararı var mı?

Hızlı kilo verenlerde safrakesesinde taş oluşum riski artabilir ve kandaki ürik asit düzeylerinde yükselme olabilir. Bu nedenle kilo verirken kanda ürik asit düzeyleri ölçül­meli ve safrakesesi ultrasonu yapılmalıdır. Artan ürik asit düzeyinin böbrek taşı yapmasını engellemek için kilo ve­rirken günde en az 2 litre su içilmelidir.

Bayanlarda hızlı kilo verme âdet bozukluğuna ve hatta âdetlerin kesilmesine neden olabilir. Bu nedenle yavaş kilo vermek daha faydalıdır.

Kısa zamanda fazla kilo verenlerde saç dökülmesi, hal­sizlik ve bitkinlik de görülebilir. Kandaki potasyum ve sodyum düzeylerinde oluşacak değişiklikler kalp atım bo­zukluklarına neden olabilmektedir. Önemli olan yavaş ki­lo vermektir. Hızlı kilo verenler daha sonra bu kiloları tek­rar almaktadır.

Davranış tedavisi nedir?

Davranış tedavisi, şişmanlık tedavisinde genellikle pek önemsenmeyen ancak çok önemli bir konudur. Diyet lis­tesine göre beslenerek ve egzersiz yaparak bazı kişilerin kilo verdiğini bazılarının ise veremediğini görürüz. Bunun başlıca nedeni her kişinin sosyal, psikolojik ve çevre fak­törlerinin farklı olmasıdır. Davranışlarda değişiklik yap­ma eğitimi aslında bizim en az yaptığımız veya tedavimiz-deki en önemli eksikliklerden biridir. Davranış değiştirme eğitiminin aslında bir psikolog veya sosyal hizmet uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Aşırı obez kişiler da­ha önceki zayıflama çabaları çoğunlukla başarısızlıkla so­nuçlandığından artık kendilerini fazla çaba göstermenin anlamsız olduğuna inandırırlar. Hatta bir kısmı bunun genetik olduğunu ve bu yüzden kilo vermenin imkansız olduğunu düşünürler. Bu nedenle motive olamayan kişile­rin bir psikolog veya psikiyatri uzmanından destek alma­ları faydalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.