HAFTAYI GÜÇLÜ GEÇİRİN

HAFTAYI GÜÇLÜ GEÇİRİN

Sabahları kendinizi yataktan kazıyıp, günü gözlerinizi ovuştura ovuştura kafein takviyesiyle geçiriyorsanız, enerji seviyenizi yükseltmenin zamanı gelmiş demektir. Yaşam tarzınız ve işiniz sizi yorup bitkin düşürüyorsa, bu koşul nasıl hissettiğinizi ve gıda düzeninizi de etkileyebilir. Oysa, bu konuda yapabileceğiniz bir şeyler de değil değil. Eğer aşağı bahsedeceğimiz değişiklikleri hayatınıza uyarlayabilirseniz, enerjinizin geri gelmeye başladığını ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Ancak 6 aydan uzun bir süredir kronik bir yorgunluktan şikayetçiyseniz, o vakit bir doktora görünmeniz içten olacaktır.

Pazartesi: Haftaya B vitamini taşıyan besinler yiyerek başlayın. Nedeni, B vitaminlerinin enerji için zorunlu olmasıdır. Ton balığı, somon, kılıçbalığı, tavuk, fasulye, darı, arpa ve esmer buğday gibi kepekli gıdalar B vitaminleri açısından zengindir. Eğer stresli ve yorgun hissediyorsanız, B vitamini takviyesi de işe yarayabilir.

Salı: Enerji seviyesi için bir diğer kayda değer şey de uykudur. böylece, akşam yemeğinde, patates, makarna, pilav ya da ekmek gibi besinler tüketin. Bunlar nişasta içerdiğinden, vücutta açığa çıkmaları daha yavaş olur ve bu da uyumanıza muavin olur. Keza her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın. Bu, vücudunuza enerji vererek onu ritme sokar.

Çarşamba: Öğlenleri evden veya ofisten çıkıp kısa bir yürüyüş yapmak gibi bir alışılmışlık geliştirmeye çalışın. Gün ışığı, enerji seviyelerini denetçi hormonlar üzerinde ilk elden etkiye sahiptir. Eğer gününüzün çoğunu kapalı mekanlarda geçiriyorsanız, artı gün ışığı görmüyorsunuz demektir. Bu da kendinizi halsiz hissetmenize yol açar.

Perşembe: Akşam 8 den sonra daha eksik alkol içmeye bakın. Alkolü parçalayan karaciğer enzimlerinin en etkili olduğu saatler, akşamın erken saatleri. bu nedenle, bu saatlerden sonradan içilen alkol kendinizi hareketsiz ve yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Cuma: Bisküvi, kek ve tatlı gibi besinlerden uzakta durun. Bu ürünlerde bulunan bol miktardaki şeker, kan şekeri seviyenizin ansızın zıplamasına neden olur. Ama yükseldiği gibi tez da düşer. Pankreasınız da buna karşılık olarak yüksek dozda insülin salgılar. Bu, kendinizi ayrıntılarıyla halsiz hissetmenize yol açar.

Cumartesi: Diyetinize daha çok C vitamini, magnezyum, demir ve çinko dahil edin. Çünkü bunlar bol enerji verir. Turunçgiller, biber, patates, brokoli ve kivide bol miktarda C vitamini bulunur. Yumurtanın sarısı çinko açısından zengindir. Tahıllar ve mercimekse bol miktarda demir içerir. Yeşil sebzelerde de magnezyum vardır.

Pazar: Uykuyu fazla kaçırmayın. Incelemeler, artı uykunun kendinizi daha bitap ve uykulu hissettireceğini gösteriyor. bu nedenle kalkın ve alıştırma yapın. Her ne değin kanepede pineklemek çok çekici gibi görünse de, kendinizi daha halsiz hissettirmekten diğer işe afacan. Çalışma gerçekleştirmek zor gelecektir fakat, sonunda kendinizi ne kadar dinamik ve iyi hissedeceğinizi düşünmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.