Günde bir meyve yemenin mucizevi etkisi

Günde bir meyve yemenin mucizevi etkisi

İçerdiği şeker bakımından tüketirken özenli olunmasını öneren bazı uzmanların tersine Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma, meyve tüketiminin yaşamsal önemini ortaya çıkardı. Bu konuda yapılmış en büyük araştırma özelliğini içeren çalışmaya tarafından, her gün bir meyve yenerek alınan vitaminler ve mineraller, kalp krizi ve felç riskini üçte bir oranında azaltıyor.

STATİN KADAR ETKILI

Bir De çalışmaya tarafından meyve yemek statin elde etmek kadar etkili. Statin (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan hap grubu) olarak adlandırılan haplar, yürek krizi riskini üçte bir oranında azaltıyor oysa kas ağrıları ve bitkinlik gibi tabi etkileri şikayet konusu.

NTV’nin haberine göre bu detaylı araştırmada için yedi yıl her tarafında Çin’de yarım milyon orta yaşlının gıda alışkanlıkları incelendi.

Çinliler’in seçim edilmesinin nedeniyse, batılıların aksine genelde taze meyve tüketmiyor olmaları.

Araştırmadan, taze meyve yemenin sağlık durumu için çok yardımcı olduğu ve tüketiminin özendirme edilmesi gerektiği sonucu çıktı.

MEYVE SUYU YERİNE TAZE MEYVE

“New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, taze meyvenin tansiyonu düşürdüğü, meyvelerdeki liflerin bazı hastalıklardan korunmada yardımcı oldukları ve ayrıca antioksidanlar içerdiklerine göze çarpan ediliyor.

Batılı ülkelerde meyve yerine daha çok meyve suyu tüketildiğine dikkat çekilirken, meyve suyu yerine taze meyveyi iyice yemenin önemine şive yapıldı.

Oysa uzmanlar, hastaların yine de hekim tavsiyesine göre hareket etmeleri ve meyve yedikleri için ilaçlarını bırakmamaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.