Göz Kuruluğuna Uyarı

Kış aylarında soğuk havanın olumsuz etkilerinden biri de gözlerimizde oluşturduğu hasardır. Gerek rüzgar, lüzum kapalı alanlarda pozitif geçirilen süreler, gerekse artan üstteki solunum yolu enfeksiyonları göz sağlığı için ciddi tehditler oluşturuyor.

Kış aylarında gözlerimizde en sık göz kuruluğu ve göz nezlesi görülür. Soğuk havalarda rüzgârın da etkisi ile gözyaşı, göz yüzeyinden daha hızlı buharlaşır ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bunun neticesinde favori kızarıklık, yanma, batma, yabancı karoser hissi, dermansızlık, kızarıklık, sulanma ve görme bulanıklığı yaşayabilirsiniz. Rüzgârın yanı sıra kış aylarında kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması da göz sağlığınız için negatif etkilere yol açar. Kalorifer, klima vb., havalandırma sistemleri nedeniyle ortamdaki havanın daha az nemli olması ve bilgisayar ekranlarında çalışırken göz kırpma sayısının azalması da göz kuruluğuna niçin olabilir.

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Araştırma Ve Başvuru Formu Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar, kış aylarında göz sağlığıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Havalar soğudukça büyüyen üst solunum yolu enfeksiyonları gözü de etkileyebilir. Kızarıklık, çapaklanma, batma, göz kapağında şişlikle seyredebilen konjonktivit tablosu üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlardan korunmak amacı ile elleri sıkça yıkamak ve elin göz ile temasını en üye indirmek gerekir. Bilhassa göz ile bağlantı eden makyaj malzemelerinin temizliğine tartma verin ve kimse ile ortak malzeme kullanmayın. Rimelinizi, göz kaleminizi kimseyle paylaşmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.